Astigmatismus u dětí a jeho příznaky

Astigmatismus u dětí a jeho příznaky

Astigmatismus je velmi rozšířenou oční vadou, kterou trpí 70 % pacientů řešících dalekozrakost či krátkozrakost. Člověk, u kterého je diagnostikován astigmatismus má nepravidelný tvar rohovky podobný ragbyovému míči. Ideální tvar rohovky lze ilustrovat míčem fotbalovým. Vzhledem k tomu, že žádný člověk nemá dokonalý tvar očí, jsou jisté hodnoty astigmatismu patrné u každého. U těch šťastnějších jsou však tyto hodnoty natolik nízké, že není potřeba je nikterak řešit a navíc se během života často nezmění. V opačném případě dochází během života k pomalému zvětšování astigmatismu.

Kdy se astigmatismus poprvé projeví?

Tato vada je zjistitelná již v útlém věku, ovšem ne vždy se na ni oční lékaři zaměří. Při zjištění příznaků astigmatismu u vašeho dítěte je vcelku na místě lékaře informovat o vašem podezření a požádat o speciální vyšetření pro zjištění této vady.

Příznaky astigmatismu

U malých dětí je mnohdy těžké si příznaků astigmatismu všimnout. Pokud si děti budou stěžovat na následující problémy, mějte se raději na pozoru a s návštěvou očního lékaře rozhodně neotálejte (obdobné symptomy je možné identifikovat rovněž u dospělých osob):

  • Zkreslené nebo zamlžené vidění do dálky i na blízko . Mnoho lidí popisuje viděný obraz při nekorigovaném astigmatismu jako pohled do zvlněného zrcadla. Úroveň zkreslení vidění bude záležet na stupni astigmatismu.
  • Bolesti hlavy a s nimi související únava jsou způsobeny právě zkresleným viděním.
  • Pocit přetížení oka . Astigmatismus je vadou nejen dědičnou, ale může se projevit i v průběhu života. U dětí může být neřešený astigmatismus příčinou zhoršujících se školních výsledků, i proto není radno jeho příznaky podceňovat.

Nejčastější příčiny vzniku astigmatismu

  • Vrozená vada
  • Záněty očí a onemocnění rohovky
  • Úrazy očí
  • Operace
  • Alergie nutící děti mnout si oči . Častým tlakem na oko může dojít ke změnám na rohovce

Jaké je řešení?

Korigovat astigmatismus je v současné době možné pomocí torických čoček v brýlích , nebo torických (astigmatických) kontaktních čoček . Z těchto dvou variant jsou jak pro děti, tak pro dospělé vhodnější právě kontaktní čočky. Manipulace s nimi je velmi jednoduchá a čočky svými přirozenými vlastnostmi zaručují nejlepší způsob korekce této vady. Tyto korekční pomůcky jsou specifické přidanou hodnotou dioptrií v tak zvaných cylindrech, ke kterým patří parametr osy. Kontaktní čočky všeobecně jsou praktičtější pro sportování a aktivní životní styl dětí. Dioptrické brýle dětem často překáží.

Mohlo by vás zajímat: