Kyselina hyaluronová - hyaluronát sodný

Kyselina hyaluronová - hyaluronát sodný

Kyselinu hyaluronovou poprvé izoloval Karl Meyer a John Palmer v roce 1934 ze sklivce skotu. Název kyseliny byl odvozen ze dvou slov značících jednak její původ – hyaloid (z čočky), a také obsah kyseliny uronové – (uronic). Patentoval ji však maďarský vědec Dr. Endre A. Balazs až v roce 1942, a to jako komerční náhradu vaječného bílku v pekařských produktech. Ve studiu této unikátní látky i nadále pokračoval a zkoumal především její funkci působení v buňkách. Dr. Endre A. Balazs tak stál za nejvýznamnějšími objevy a odhalil neuvěřitelný potenciál této látky.

Kyselina hyaluronová

Jedná se o přirozeně vyskytující se glykosaminoglykan (lineární polysacharid) o velké molekulové hmotnosti. Ve fyziologickém prostředí se však neobjevuje ve své kyselé formě , nýbrž jako sodná, či draselná sůl zvaná hyaluronan, nebo hyaluronát.
Jde tedy o přirozenou součást lidského těla, která se běžně vyskytuje v mezibuněčné hmotě, kloubní tekutině, pokožce nebo očním sklivci. Představuje tedy látku lidskému organismu zcela vlastní, tudíž její použití nezpůsobuje žádné negativní reakce a vedlejší účinky.
Pro svou schopnost vázat neuvěřitelné množství vody (až 1000 %) je hyaluronát sodný perfektní k výrobě vysoce viskózních roztoků, které představují dokonalé lubrikační činidlo .
Ovšem v lékařství je hyaluronát sodný využíván primárně pro perfektní hojící účinky a bezjizevnaté hojení tkáně .

Hyaluronát sodný a jeho využití

V současné době se hyaluronát sodný získává metodou fermentace nejčastěji bakterií druhu Streptococcus zooepidermicus nebo Escherichia coli. Ač je tato metoda složitější a nákladnější, získaná látka je čistější a po etické stránce přijatelnější.
Hyaluronan se využívá v závislosti na molekulové hmotnosti. Pro představu si uvedeme pár příkladů:


Hyaluronát sodný s molekulovou hmotností (250–2300 kDa)
  • oční chirurgie
  • umělé kožní štěpy pro plastickou či rekonstrukční chirurgii
  • žilní či kostní štěpy
  • umělá kůže pro testování přípravků
  • přípravky k léčbě popálenin

Hyaluronát sodný s molekulovou hmotností (7–250 kDa)
  • oční kapky
  • roztoky na čočky
  • topické přípravky pro hojení ran a popálenin
  • regenerace tkání s pomocí kmenových buněk
  • posilování imunity proti bakteriálním infekcím

V oblasti péče o oči a kontaktní čočky je hyaluronát sodný využíván jako lubrikační látka . Je součástí očních kapek a roztoků. Díky svým vlastnostem dodává kontaktním čočkám potřebné zvlhčení, aniž by jakkoliv dráždil nebo poškozoval oko. Používáním roztoku nebo očních kapek s obsahem této látky se čočky stávají hladšími a poddajnějšími. Jejich nošení je pak velmi komfortní . Hyaluronát sodný zkrátka dodává očím potřebné zvlhčení, a tím eliminuje nepříjemné pocity suchosti či pálení. Současně zajišťuje podmínky potřebné k regeneraci očních buněk.


Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?