Časté dotazy

Kontaktní čočky

 • Krabička obsahuje 6 kusů čoček. Jedná se o 6 párů nebo 6 jednotlivých kusů?

  Balení obsahující 6 čoček obsahuje 3 páry, za předpokladu, že na každé oko potřebujete stejnou dioptrii.

 • Jaký je rozdíl mezi pravou a levou kontaktní čočkou? Jak si mám zakoupit čočky, když mám na každém oku stejnou dioptrii?

  Žádný rozdíl mezi čočkou určenou na pravé oko a čočkou určenou na levé oko není. Můžete si tedy zakoupit i jednu krabičku kontaktních čoček a čočky z ní používat pro obě oči, za předpokladu, že na každé oko potřebujete stejnou dioptrii.

 • Co znamená zakřivení (BC) a průměr (DIA)?

  Zakřivení BC je zakřivení zadní plochy kontaktní čočky (BC neboli basic curve). Průměr kontaktní čočky (DIA neboli diameter) je velmi důležitou hodnotou (dosahuje hodnot od 13.8 do 14.5 mm).

 • Poškozuje dlouhodobé užívání kontaktních čoček oči?

  Dosud žádná studie neprokázala, že by nošení kontaktních čoček mělo negativní dopady na zdraví očí.

 • Mohu se s kontaktními čočkami sprchovat, chodit do bazénu, sauny?

  Jakýkoli přímý kontakt s vodou může kontaktní čočky z oka snadno vyplavit. Je potřeba mít při oplachování hlavy zavřené oči a v bazénu používat plavecké brýle. Jakémukoli kontaktu kontaktní čočky s vodou je lepší se vyhnout.

 • Jak je možné, že mám u brýlí jiné dioptrie než u čoček?

  Korekce u brýlí a u čoček probíhají trochu jinak. Přepočet se děje podle tzv. teorie „vertex distance“. U mínusových dioptrií se 0,25 dioptrie ubírá a u plusových se naopak přidává. Vertex distance se však zohledňuje od hodnoty 3.50 v „+“ i „-“. Přesto se však při aplikaci kontaktních čoček nelze na tuto teorii stoprocentně spolehnout. Nemůže totiž zohlednit různé dioptrické konstrukce jednotlivých značek kontaktních čoček, ty je potřeba brát v potaz individuálně ve vztahu ke značkám, pro které se rozhodujeme. Může se pak stát, že by nositeli dle přepočtu vyhovovala značka A, ovšem u značky B bychom museli ještě 0,50 dioptrie přidat.

 • Někdy se mi stává, že s čočkami vidím jakoby šmouhy. Mrkáním nebo zatlačením na oko se stav na chvíli zlepší. Co to je?

  Pravděpodobně se jedná o chybně zvolenou značku nebo dioptrické hodnoty.

 • Co znamená N a D parametr u multifokálních čoček?

  Jde o dominantní a nedominantní oko. Multifokální čočky jsou různě konstruovány, proto je u čoček, které vyžadují dominanci oka, nutné tuto podmínku opravdu dodržet. Určení dominantního či nedominantního oka nám navíc může pomoci v případě, že čočky nesednou tak, jak mají a vy máte pocit, že na některou vzdálenost nevidíte ostře, tzn. pro případné dokorigování. Dominanci lze jednoduše ověřit - najděte si v prostoru daleký bod, natáhněte před sebe ruku a ukazováčkem na daný bod namiřte. Pokud se na tento bod budete déle koukat, bude se vám ukazováček rozmazávat. Teď střídavě zavírejte pravé a levé oko - u dominantního oka vám zůstane ukazováček směřovat přímo na bod, u nedominantního oka vám prst poskočí bokem.Další dotazy:Další články: