Čtete rádi? Co na to vaše oči?

Čtete rádi? Co na to vaše oči?

Trávíte rádi volný čas s knihou v ruce? Baví vás získávat nové informace, nebo třeba prožívat fiktivní příběhy smyšlených hrdinů? Pokud trpíte oční vadou, správná dioptrická korekce je pro Vás důležitá ať už jste vášnivý čtenář, nebo zalistujete knihou pouze sporadicky. Může časté čtení zrak zhoršit? Je pro oči přijatelnější klasická kniha nebo elektronická čtečka? Jen čtěte …

Co vám čtení přinese?

Čtení přináší nové informace a rozšiřuje obzory. Četba obohacuje naši slovní zásobu, takže náš mluvený projev působí jistěji a psané slovo bude rychlejší díky ukládání slov do paměti a jejich následnému automatickému použití bez přemýšlení o pravidlech gramatiky. Čtením můžeme kvalitně vyplnit volný čas prakticky kdekoli – někdo si s knížkou zaleze do postele, jiní si neumí představit cestu autobusem bez knihy v ruce. V neposlední řadě četba velmi dobře rozvíjí schopnost koncentrace.

Kniha nebo e-čtečka?

Čtenáři si dnes mohou vybrat mezi klasickou knihou tištěnou na papíře a knihou elektronickou. Čtečky elektronických knih (e-book čtečky) mají proti klasickým knihám navrch. Tištěné knihy mají jisté kouzlo, ale do čteček můžete vměstnat celou svoji knihovnu, mají nižší hmotnost, většina se může připojit na internet a obrovskou výhodou je možnost zmenšení a zvětšení písma.

Co na to oči?

Při čtení může vlivem dlouhodobého zaostřování na krátkou vzdálenost dojít ke svalové křeči, která na určitou dobu znemožní zaostření na vzdálené předměty. Tento stav oční čočky ale po určité době odezní. Stejně jako při sledování monitoru a jiných digitálních zařízení se mohou oči během čtení unavit – člověk tedy může pocítit podráždění, pocit suchých očí, rozmazané vidění a oči mohou být zarudlé. Jde opět o přechodný stav, který po odpočinku ustane. Od nepříjemných pocitů pomohou například oční kapky. Během dlouhého čtení je také dobré dělat si přestávky a občas se zadívat do dálky. V každém případě tištěná kniha ani elektronická čtečka oči nekazí. Zrakové vady jsou dány už po narození a genetika rozhodne, jak se projeví.

Čtení se zrakovou vadou

Patříte k těm, kterým lékař diagnostikoval refrakční vadu zraku? Pak jistě nosíte kontaktní
čočky nebo dioptrické brýle. Postupem času dochází na oku i v něm ke změnám. Mohou se tedy
měnit dioptrie a v případě astigmatismu se může změnit osa a cylindr. Abyste si čtení opravdu
užívali, je nutné dodržovat pravidelné kontroly u očního specialisty, který tyto změny včas
odhalí.




Potřebují vaše oči odlišnou dioptrickou korekci na různé vzdálenosti? Pak pro vás budou
správnou volbou bifokální/mul­tifokální kontaktní čočky. Dioptrická zóna korigující vidění do
dálky plynule přechází do oblasti napravující pohled na blízké vzdálenosti. To samé platí i u
brýlových čoček, kde bifokální skla mají dioptrie na dvě vzdálenosti a je zde zřetelný zátavek
– na přelomu dochází ke skoku obrazu. Multifokální brýlová čočka má více dioptrií a postupná
progrese zajistí ostré vidění na více vzdáleností.

Jestli milujete četbu, ale vaše oči během ní trápí nepříjemné pocity, zkuste oční kapky Gelone nebo kapky Laim-Care Gel Drops. V naší nabídce najdete také základní brýle na čtení a krásné a stylové brýlové obroučky.

Pokud vás zajímá především získávání informací, pročtěte si články v našem Informačním portálu. Nejdete zde zajímavé i praktické informace.

Komentáře (2)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Katka

Super článek a moc zajímavý ;-) jsem moc ráda, že čtení ani práce na počítači nekazí oči ještě více, protože už takhle mám hodně dioptrií.

Radomil

Hezký článek.