Děti a brýle

Děti a brýle

Bývaly doby, kdy žádné dítě brýle nosit nechtělo. Co si budeme povídat, brýle tehdy nebyly nic moc. V dnešní době jsou ale brýle v kurzu a dětem příliš nevadí, že je musí nosit. Nabídka dětských brýlí je dnes naprosto perfektní.
Ať už se dítě s oční vadou narodí, nebo se projeví v předškolním či školním věku, je zásadní, aby se oční vada zachytila v čas.
Oční vada je ve většině případů podchycena pediatrem při preventivní prohlídce . Jakmile se pediatrovi něco nezdá, směřuje rodiče s dítětem k očnímu lékaři.

Vyšetření dítěte u očního lékaře

Průběh vyšetření je pro dítě docela zábavný. Dítě čeká čtení obrázků, ukazování písmene E v různých pozicích, anebo čtení samotných písmen – vše se odvíjí od věku dítěte a jeho schopností. Ovšem může se stát, že je nutné před vyšetřením dítěti tzv. „rozkapat oči“. V takovém případě je nutné, obrnět se trpělivostí. Účinek kapek se projeví cca za 30 min, což se dítěti může zdát jako věčnost.
U starších dětí oční lékař vyšetří oči i refraktometrem, který, prakticky okamžitě, stanoví orientační hodnotu dioptrií.
Pokud je definována oční vada, lékař, pomocí tzv. zkušební brýlové skříně, určí správné dioptrické hodnoty . Do speciálních zkušebních brýlových obrub lékař vkládá jednotlivé brýlové čočky, tak, aby byla korekce zraku dítěti příjemná.

Výběr brýlí

Jakmile budete mít od lékaře předpis, je čas vybrat samotné brýle. Se vším vám velmi rádi poradí v optice. Dle stáří dítěte vám nabídnou brýle v jeho velikosti a pak už jen zkoušíte a vybíráte ty pravé obroučky. V této chvíli si často děti na plno uvědomí, že budou nosit brýle a může přijít blok . Z tohoto důvodu je dobré být dítěti maximální oporou a snažit se mu maximálně vyhovět.
Je to prosté. Jestliže koupíte brýle, které se dítěti nelíbí, nebude je chtít nosit. A to samozřejmě není žádoucí.

Výběr brýlových čoček

Ve fázi, kdy probíhá progres oční vady stačí základní skla, která hradí pojišťovna. Děti pak dochází na pravidelné kontroly k očnímu lékaři. Kontroly bývají zhruba každý půl rok , a po každé kontrole je často nutné brýlové čočky vyměnit.
U prvních brýlí může lékař nejprve předepsat tzv. adaptační brýle , které nemají plnou korekci zraku. Jde o to, aby si dítě a jeho mozek na korekci zraku zvykli. Korekce musí být pozvolná. Oční lékař o takovém postupu rodiče vždy informuje.
Při další kontrole se ukáže, jestli se oční vada ustálila nebo je nutné korekci upravit. V této chvíli doporučujeme pořídit další brýle , které si necháte osadit novými dioptrickými hodnotami. Jakmile budou nové brýle hotové, osaďte novými dioptrickými hodnotami i původní brýle, abyste měli doma jedny brýle v záloze. U dětí je běžné, že dítě s brýlemi nešikovně upadne a ulomí si stranici nebo něco podobného.

Pravidelné kontroly a sledování stavu

Jak jsme již uvedli výše, pravidelné kontroly jsou pro dítě nezbytné . Vy jako rodič však můžete také pomoci. Pozorujte dítě v pohybu a při hraní. Můžete si všimnout důležitých indicií, které mohou ukázat např. na amblyopii, kterou můžete znát spíše pod pojmem tupozrakost .

Amblyopie (tupozrakost) u dětí

popis fotky

Jde o poměrně častou zrakovou poruchu u dětí, při které dochází k jednostrannému snížení vizu (zrakové ostrosti). Vzácně se může objevit i oboustranné snížení vizu. Porucha se projevuje od narození do cca 8 let věku a do tohoto věku dítěte je léčitelná. Ideálně by však měla léčba započít do 4 let věku dítěte .
Princip léčby spočívá ve stimulaci postiženého oka tak, že je nošení brýlí kombinováno s používáním okluzoru , který zakryje zdravé oko. Dojde tak k posilování tupozrakého oka. Při léčbě je nutná velmi trpělivá a aktivní spolupráce rodičů.

Varovné signály amblyopie

Protože jde o nebolestivou vadu, kterou dítě nedokáže samo definovat, je nutné dítě sledovat. Tupozraké dítě může ale působit neohrabaně , a proto si všímejte jeho chování při hrách a činnostech.
Projevy amblyopie:

  • špatná orientace v prostoru
  • chybné odhadování vzdálenosti
  • časté zakopávání
  • vrážení do nábytku
  • typickým projevem je naklánění hlavy k jedné straně
Zkuste jednoduchou hru na Kyklopa

Vezměte si obrázkovou knihu a čtěte spolu obrázky. Nejprve zakryjte dítěti pravé oko a ukazujte na obrázky. Poté si dejte na chvilku pauzu, aby zakryté oko „rozkoukalo“. Dejte si třeba mezitím porci ovoce a pak cvičení opakujte s druhým okem.
Pokud je čtení obrázků u jednoho z očí viditelně horší, je to impuls pro lékaře.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?