Děti a kontaktní čočky

Vyměnit brýle za kontaktní čočky?

Nošení kontaktních čoček u dětí není věkově nijak omezeno. Rozhodnutí je prakticky na rodičích. Ti často respektují názor očního odborníka s přihlédnutím k individuálním možnostem dítěte – zda je dítě schopné se o čočky starat, správně je nasazovat nebo vyjímat. Důležité je také brát ohledy na typ oční vady, názory dítěte a jeho vyzrálost.

Proč by moje dítě mělo nosit kontaktní čočky?

děti a brýle
  1. S kontaktními čočkami má Vaše dítě lepší periferní vidění, tudíž má pohotovější reflexy a lépe vidí věci kolem sebe.
  2. Díky čočkám si děti mohou lépe hrát, volně pobíhat nebo sportovat bez toho, aby jim brýle překážely.
  3. Kontaktní čočky mohou dítěti pomoci v otázce vlastního vzhledu a zvýšit jeho sebevědomí.
  4. S čočkami se děti nemusí obávat, že své brýle někde ztratí, rozbijí nebo zapomenou.
  5. V případě ztráty je v porovnání s brýlemi mnohem levnější nahradit čočky.

Není aplikace čoček pro dítě nebezpečná?

Pokud si dítě při vkládání čoček není jisté, mohou se o nasazování kontaktních čoček postarat rodiče. Před úplně první aplikací je ale nutné navštívit kontaktologa (oční specialista, zabývající se aplikací čoček), který dítě důkladně poučí, jak se o kontaktní čočky starat, nasazovat je a vyjímat.

Jaké čočky máme vybrat?

Pro děti jsou nejvhodnější volbou čočky jednodenní, u kterých není nutné každodenní čištění. Jednoduše se ráno nasadí a na konci dne vyhodí. Lze tak předejít nepříjemným obtížím, které jsou v drtivé většině způsobeny špatnou péči o čočky. K těmto čočkám tedy nepotřebujete žádné roztoky ani pouzdra a v případě ztráty není škoda tak velká jako například u čoček měsíčních. Starší děti, které již mají zkušenost s nošením kontaktních čoček mohou začít používat i čočky 14-denní.