Digitální únava zraku

Digitální únava zraku

21. století je doba plná digitálních zařízení, které ovlivňují náš každodenní život. Pokud pracujete s počítačem, tak namáháte oči 8 hodin v práci. Doma si potom možná pustíte večer film a při tom si chatujete s přáteli nebo rodinou… to je pro oči prakticky celodenní zátěž. V našem článku jsme se zaměřili především na to, jaký vliv má digitální svět na oči. Přečtěte si, co se s očima děje a jak jim můžete částečně ulevit.

Digitální únava zraku

V souvislosti s digitální únavou zraku se můžete setkat i s termínem astenopické potíže . Jde o nepříjemné pocity jako jsou bolesti hlavy, pálení a řezání v očích, rozmazané, rozostřené nebo dokonce dvojité vidění. A právě tyto stavy doprovázejí digitální únavu zraku. Odborné označení pro výše uvedené symptomy vědci nejprve označili jako syndrom počítačového vidění . Ovšem progres v oblasti digitální techniky přinesl další zařízení, jako jsou na příklad smartphony, tablety, herní konzole atd., a tak dnes více sedí označení digitální únava zraku .

Co způsobuje nepříjemné symptomy digitální únavy zraku?

  • Nekorigovaná oční vada
    Pokud máte oční vadu a nemáte ji korigovanou, může vám způsobovat nepříjemné pocity a zkreslené vidění. Při sledování digitálního zařízení mohou tyto problémy výrazně zesílit.
    Platí to i v případě nedostatečně korigované oční vady. Z tohoto důvodu je důležité docházet na pravidelné kontroly zraku.
  • Vysoké nároky na akomodaci oka
    Nejvýrazněji se tento stav projevuje u činnosti na tabletu či smartphonu. Digitální plocha je malá a oči se musejí velmi soustředit na drobný text na podsvíceném displeji. Při náhlém pohledu do dáli, mimo digitální plochu, nastává neschopnost rychle zaostřit. Pohled je krátký čas rozmazaný nebo dvojitý.
  • Nepřirozený jas a modré světlo
    Displeje září intenzivním světlem a jsou zdrojem nepřirozeného modrého světla. Přemíra modrého světla má na oči ale i na život negativní vliv. Přirozené modré světlo, které každý den vnímáme v průběhu dne, je v pořádku. Jeho zdrojem je slunce, které intenzitu modrého světla řídí tím, jak se země otáčí kolem své osy. Ráno je intenzita přirozeného modrého světla nejvyšší a večer klesá. Vnitřní nastavení nám tak říká, že se den chýlí ke konci a je čas jít spát. Ovšem digitální zařízení svým zářením dává tělu neustále signál, že „den nekončí“, a to i o půlnoci. Intenzita modrého světla je stále vysoká, a právě to způsobuje patologické změny v chování – zejména ve spánku. Narušení správného fungování organismu může v krajních případech způsobit až hluboké deprese z nedostatku kvalitního odpočinku.
  • Snížená frekvence mrkání
    Při práci na počítači, hraní videoher nebo sledování televize se obecně snižuje přirozená frekvence mrkání, a to téměř o jednu polovinu. Mrkání je však pro oči velmi důležité, protože s každým mrknutím je obnovován slzný film a oko neosychá. Problémem může být i nedotažené mrknutí, které se v souvislosti s digitálním zařízením rovněž objevuje.
  • Špatná vzdálenost nebo chybné umístění
    Digitální zařízení, které sledujete, by mělo být v adekvátní vzdálenosti a správné poloze, protože i úhel pohledu hraje v tomto případě důležitou roli. Samozřejmě záleží i na velikosti sledované digitální plochy. Správná pozice a nastavení zařízení mohou alespoň částečně očím ulevit.
  • Umělé osvětlení
    Tento faktor souvisí s digitální únavou pouze okrajově. Nicméně umělé světlo, jako jsou např. zářivky nebo led žárovky, spadají do okolního prostředí, ve kterém se s digitálním zařízením nacházíme. A mají tak na digitální únavu vliv, neboť vyzařují rovněž nepřirozené světlo, které spíše škodí.
  • Suchý vzduch a klimatizace
    Opět jde o vedlejší faktor, který je ale potřeba zmínit. Jedná se o nepříjemný problém mnoha pracovišť. Oba tyto faktory negativně ovlivňují povrch oka, které je více náchylné k osychání či k podráždění vlivem proudícího vzduchu. Ten sebou mnohdy nese prachové částice, které mohou u alergiků zapříčinit i zánětlivé projevy.

Zopakujme si, jaké nepříjemnosti nám digitální únava zraku způsobuje:

  • Řezavý pocit při mrkání
  • Podrážděné zarudlé oči
  • Pocit suchosti
  • Unavené oči
  • Svědění a pálení
  • Slzení
  • Rozmazané vidění
  • Bolesti hlavy

Pakliže nosíte kontaktní čočky, měli byste být na pozoru více než ostatní. Nositelé kontaktních čoček trpí příznaky digitální únavy zraku mnohem častěji. Navíc je povrch oka vlivem kontaktní čočky mechanicky namáhán prakticky každý den a může dojít k narušení slzného filmu.

Jak bojovat s digitální únavou zraku?

Prvním krokem by měla být pravidelná kontrola u očního specialisty , se kterým budete problémy konzultovat. Popište mu své příznaky a nechte si přeměřit zrak. Pokud vyloučí nekorigovanou oční vadu, můžete vyzkoušet následující tipy, které očím od digitální únavy uleví:

  • Mějte stále po ruce oční kapky nebo sprej.
  • Při práci na počítači mějte nastavenou správnou velikost písma.
  • Správné nastavení jasu na digitálních zařízení.
  • Správný úhel pohledu na digitální plochu.
  • Pravidlo 20 - 20 – 20 - zadívejte se každých 20 minut do dálky alespoň dvaceti metrů na 20 vteřin.
  • Často větrejte místnost.
  • Používání speciálních optických pomůcek.

Kontaktní čočky, které jsou konstruovány pro práci s digitální technikou

TopVue Blue Blocker – čočky, které částečně filtrují umělé modré světlo. Hydrogelový materiál navíc hydratuje oko po celý den.

Biofinity Energies – čočky, používají technologii Digital Zone Optics®. Ta snižuje akomodační zátěž oka. Pro oči je pak snazší převádět zrak z digitálního zařízení a mimo něj.

TOTAL30, TOTAL30 for Astigmatism, TOTAL30 Multifocal - měsíční silikon-hydrogelové čočky, které mají výjimečné uživatelské vlastnosti kromě UV filtru 1. třídy dokáží eliminovat cca 34 % vysoce energetického viditelného světla, které ve formě paprsků o vlnové délce 380 – 450 nm vstupují do oka.

ACUVUE® OASYS with Transitions™ - čočky, které se dokáží přizpůsobit okolním světelným podmínkám a současně dokáží částečně filtrovat modré světlo.

Oční kapky a spreje

Zvlhčování a stabilizace slzného filmu přináší velkou úlevu a současně zvyšuje komfort při práci na digitálním zařízení.

Brýle s čočkami s blue blocker vrstvou

V našem obchodě si můžete vybrat z široké nabídky brýlových obrub, do kterých vám zasadíme brýlová skla. Pokud máte zájem, může si zvolit doplňkovou úpravu čoček „Proti modrému světlu“. Takové čočky mají jemně nažloutlý tón a snižují míru modrého světla, které se dostane k očím.

V našem obchodě naleznete i nabídku nedioptrických PC brýlí, které jsou vhodné pro osoby, které pracují na počítači, ale mají jinak zdravé oči. V případě, že máte zájem o brýlový model, který není v této nabídce, můžete si ho nechat osadit skly s doplňkovou úpravu čoček „Proti modrému světlu“ a jako sílu dioptrie zvolíte jednoduše +0,00.



Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?