Kontaktní čočky a koupání
Čočky se nemají dostat do styku s vodou – tuto informaci vám určitě kladl při odborné aplikaci kontaktolog na srdce. V záplavě nových informací vás nenapadlo víc se vyptávat. Později vás však možná napadlo, co se stane s čočkami, pokud ke kontaktu s vodou nakonec dojde. Přečtěte si náš článek, kde zajisté najdete odpovědi na všechny vaše otázky.
Abyste se v této problematice lépe zorientovali,
popíšeme si jednotlivá místa či situace, při kterých se čočky mohou
dostat do styku s vodou.
Obecně lze říci, že voda, ať už z
veřejného vodovodu nebo ze studny, není z hlediska čistoty taková, jako
roztoky určené k péči o kontaktní čočky. Voda může obsahovat chlór,
mikroorganismy a vzácně se můžeme setkat s Akantamébou, která může při
podcenění situace způsobit až slepotu. Proto je důležité o čočky
pečovat jen s roztoky, které jsou k tomu výslovně určené. Nyní si pojďme
postupně projít jednotlivé rizikové situace.
Koupelna a veřejné sprchy
Tělesná hygiena je každodenní činnost. Při každém opláchnutí
tváře vodou vzniká riziko kontaktu čočky s vodou. Jak ale řešit např.
koupel nebo sprchu?
Možná si při koupeli rádi čtete oblíbený
časopis nebo knihu a potřebujete dobře vidět. Nebo se po tréninku jdete
rovnou umýt, protože v šatnách fitness centra není vhodné místo pro
vyjmutí čoček.
V případě, že si chcete nechat čočky v očích
během koupele či sprchy, dbejte na to, aby se do styku s čočkami nedostala
voda ani kosmetické přípravky jako je mýdlo nebo šampón. Voda může
čočky znečistit a kosmetické přípravky mohou čočky dokonce znehodnotit.
Dalším nešvarem je horká sprcha nebo koupel s nasazenými čočkami. Vyšší teplota a vlhkost mohou způsobit, že čočky k oku více přilnou a nepůjdou ihned po koupeli z očí vyjmout. Budete tak muset počkat cca 20 minut. Po této době by měly čočky povolit. V případě, že se čočky nedaří z očí vyjmout ani po této době, můžete čočky zvlhčit očními kapkami a počkat dalších alespoň 15 minut, než se čočky dostatečně hydratují.
Čočky doporučujeme z očí vyjmout při nejvhodnější možné příležitosti po tělesné hygieně a vyčistit je s pomocí roztoku na čočky.
Koupání mimo domov
Ať už jedete k moři, nebo docházíte na pravidelné tréninky do bazénu, doporučujeme z hlediska hygieny výhradně jednodenní čočky, které bezprostředně po koupání z očí vyjmete a vyhodíte. Riziko potenciální infekce se tak sníží na minimum.
U moře s kontaktními čočkami
Na dovolené u moře je
největším problémem slaná voda a drobný písek. Stačí jediné zrnko
písku a pohoda na pláži je rázem pryč. Takové zrnko pak může poškrábat
nejen čočku ale i oko. Čočka i s nepatrným defektem již není tak
komfortní a dříve nebo později budete muset sáhnout po nových čočkách.
Nezapomeňte při plavání a šnorchlování používat plavecké
brýle, které ochrání oči i kontaktní čočky.
Plavecký bazén nebo aquapark
I když je voda v bazénech čištěna chemickou cestou, přesto se ve
vodě nacházejí bakterie, které nejsou pro oči nic dobrého. Nepříjemnost
představují i chemické látky a to zejména chlór. V případě, že se
chlór dostane na kontaktní čočku, může ji znečistit nebo dokonce
poškodit. Pokud si do bazénu berete kontaktní čočky, opět nezapomeňte na
ochranné plavecké brýle!
Řeky, rybníky a vodní nádrže
Dalo by se říci, že kvalita vody je ve stojatých vodách nejhorší. Voda mívá nejvyšší počet bakterií, a to zejména v teplých letních měsících. Proto i v případě koupání v přírodě doporučujeme výhradně jednodenní kontaktní čočky i plavecké brýle.
Jak to vidí odborníci?
Naprostá většina (možná dokonce všichni) oční specialisté a lékaři, doporučují kontaktní čočky před koupáním i plaváním vyjmout. Americká asociace optometristů a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA se rovněž přiklání k vyhýbání se vodě s nasazenými kontaktními čočkami.
Obecné rady
- Pro koupání i plavání volte jednodenní kontaktní čočky.
- Pokud se neobejdete bez vícedenních čoček, po koupání v nich nikdy nespěte a k čištění použijte ideálně peroxidový roztok.
- Na čištění kontaktních čoček ani pouzdra nikdy nepoužívejte obyčejnou vodu – obsahuje chlór, železo, mikroorganismy atd.
- Při plavání v moři, rybníku, jezeře i bazénu používejte plavecké brýle.
Mohlo by vás zajímat :
Cestování
Výhody
nošení jednodenních čoček
Akantaméba
Komentáře (5)
Dobrý den, jak je to s termálnimi lázněmi (Island)? Nosím jednodenní kontaktní čočky a bojím se změny teploty (voda cca 40°C, ale nad hladinou minutové teploty). Pokud si budu dávat pozor, aby se mi voda nedostala do očí a před návštěvou vody si prokápnu oči, aby byly pořádně vlhké, mělo by to být v pořádku? S brýlemi do vody nechci a bez čoček nic neuvidím... :) Po koupání čočky ihned vyjmu..
Dobrý den, Míšo, děkujeme Vám za otázku. Pokud budete postupovat tak, jak píšete - tedy dáte si pozor, aby se Vám voda nedostala do očí a po koupeli si čočky vyměníte (v případě jednodenních čoček) nebo vyčistíte (v případě vícedenních čoček), neměl by nastat problém. V případě dalších otázek se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám poradíme. Přejeme Vám krásný pobyt a hezký den.
Dobrý den, Používám jednodenní čočky na sport a plavání, koupání, šnorchlování a jsou super. Jen občas se stane, že čočka vypadne (je poměrně dost měká). Vzhledem k tomu, že dělám bojové sporty, kde hrozí, že vám čočku někdo z oka vyrazí (což se mi už párkrát stalo), je to výrazně levnější varianta, než přijít o dlohodobou čočku. Nosívám s sebou náhradní, abych si jí mohl nasadit, když o čočku přijdu.
Dobrý den, Zbyňku, děkujeme za příspěvek. U bojových sportů takové riziko bohužel opravdu je. Kdybyste měl v budoucnu jakékoli otázky, napište nám. Zatím Vám přejeme hezký den a hodně úspěchů ve sportovních aktivitách!
Dobrý den, rád bych se podělil o mou zkušenost s kontaktními čočkami. Kontaktní čočky nosím již 10 let. Jedná se o měsíční čočky, které si na noc vždy vyndavám (dříve od Fokusu, nyní používám čočky Air Optix Aqua a Biofinity). Z mé zkušenosti souhlasím s tím že při potápění bych používal brýle,ale při sprchování ani finské sauně jsem s čočkami nikdy problém neměl i bez brýlí. Ale poslední dobou nejsem spokojený s čočkami Air Optix Aqua, u kterých se mi už podruhé stalo, že jedna čočka mi v oku neseděla již jako nová (a posílat jednu čočku nazpět jako reklamaci se mi při dnešních cenách poštovného téměř nevyplatí), myslím že Biofinity jsou lepší.
Dobrý den, Miroslave, díky za Váš komentář. Ve článku jsou popsaná možná rizika, ale to samozřejmě neznamená, že se musí tyto nepříjemnosti stát. Je ale lepší být opatrný a prevence je jistě lepší, než následné řešení problémů, které mohou vzniknout. Pokud jde o pohodlí při nošení, často se stává, že určitý typ čoček přestane očím vyhovovat. Stejně jako například na kůži, dochází ke změnám i na oku. I malé změny v životním stylu mohou ovlivnit slzný film, což má pak vliv na požadavky očí na vlastnosti materiálu kontaktních čoček. Pokud pošlete čočky k reklamaci a ta bude následně uznána, můžete požadovat i zaplacení poštovného, jehož výši je nutné prokázat dokladem o zaplacení. Pokud bychom pro Vás mohli udělat cokoli dalšího, napište nám. Zatím mějte hezký den.
Dobrý den, děkuji za poučný a zajímavý článek, který mi odpověděl na mnohé otázky. Není v něm bohužel zmíněna sauna - jak je to s nošením čoček v sauně, hrozí také nějaká infekce? Děkuji za odpověď, Veronika
Dobrý den V článku o koupání je ,,o moři , rybníku , vaně a sprše. Potápění v moři s čočkami super( narozdíl od kolegy který si do potápěckých brýlí vkládá dioptrické brýle bez nožiček) ,po hokeji se sprchuji v čočkách, vše v pohodě. Ale o bazénu ani slovo, je horší co se týče bakterií a infekcí než rybník....ochrání mě 100% plavecké brýle ( pokud si je ve vodě nestrhnu, neuvolním) ?? Děkuji za odpověď Petr
Dobrý den, Petře, díky za Váš komentář. Ohledně bazénu máte pravdu – i zde je mnoho bakterií. Pokud se Vám voda (jakákoli a odkudkoli) nedostane pod ochranné brýle, neměla by být čočka nijak kontaminována a oči by tedy měly být chráněny. Každé oči jsou jinak citlivé a v těchto chvílích hraje velkou roli náhoda. Samozřejmě jsou nositelé, kteří se s čočkami koupou v bazénu, moři i ve vaně bez ochranných brýlí a nikdy se jim žádná nepříjemnost nestane. Pak se najde nositel, který si plavecké brýle nevezme jednou a hned se mu do oka dostane bakterie, která způsobí zánět. Je důležité být raději obezřetný a opatrný, než pozdě bycha honit :) Do článku jsme doplnili bazén a pokud nám budete chtít napsat cokoli dalšího, budeme rádi. Zatím přejeme krásný den.