Kontaktní čočky a koupání

Kontaktní čočky a koupání

Čočky se nemají dostat do styku s vodou – tuto informaci vám určitě kladl při odborné aplikaci kontaktolog na srdce. V záplavě nových informací vás nenapadlo víc se vyptávat. Později vás však možná napadlo, co se stane s čočkami, pokud ke kontaktu s vodou nakonec dojde. Přečtěte si náš článek, kde zajisté najdete odpovědi na všechny vaše otázky.


Abyste se v této problematice lépe zorientovali, popíšeme si jednotlivá místa či situace, při kterých se čočky mohou dostat do styku s vodou.
Obecně lze říci, že voda, ať už z veřejného vodovodu nebo ze studny, není z hlediska čistoty taková, jako roztoky určené k péči o kontaktní čočky. Voda může obsahovat chlór, mikroorganismy a vzácně se můžeme setkat s Akantamébou, která může při podcenění situace způsobit až slepotu. Proto je důležité o čočky pečovat jen s roztoky, které jsou k tomu výslovně určené. Nyní si pojďme postupně projít jednotlivé rizikové situace.

Koupelna a veřejné sprchy

Čtení ve vaně

Tělesná hygiena je každodenní činnost. Při každém opláchnutí tváře vodou vzniká riziko kontaktu čočky s vodou. Jak ale řešit např. koupel nebo sprchu?
Možná si při koupeli rádi čtete oblíbený časopis nebo knihu a potřebujete dobře vidět. Nebo se po tréninku jdete rovnou umýt, protože v šatnách fitness centra není vhodné místo pro vyjmutí čoček.
V případě, že si chcete nechat čočky v očích během koupele či sprchy, dbejte na to, aby se do styku s čočkami nedostala voda ani kosmetické přípravky jako je mýdlo nebo šampón. Voda může čočky znečistit a kosmetické přípravky mohou čočky dokonce znehodnotit.

Dalším nešvarem je horká sprcha nebo koupel s nasazenými čočkami. Vyšší teplota a vlhkost mohou způsobit, že čočky k oku více přilnou a nepůjdou ihned po koupeli z očí vyjmout. Budete tak muset počkat cca 20 minut. Po této době by měly čočky povolit. V případě, že se čočky nedaří z očí vyjmout ani po této době, můžete čočky zvlhčit očními kapkami a počkat dalších alespoň 15 minut, než se čočky dostatečně hydratují.

Čočky doporučujeme z očí vyjmout při nejvhodnější možné příležitosti po tělesné hygieně a vyčistit je s pomocí roztoku na čočky.

Koupání mimo domov

Ať už jedete k moři, nebo docházíte na pravidelné tréninky do bazénu, doporučujeme z hlediska hygieny výhradně jednodenní čočky, které bezprostředně po koupání z očí vyjmete a vyhodíte. Riziko potenciální infekce se tak sníží na minimum.

U moře s kontaktními čočkami

Na dovolené u moře je největším problémem slaná voda a drobný písek. Stačí jediné zrnko písku a pohoda na pláži je rázem pryč. Takové zrnko pak může poškrábat nejen čočku ale i oko. Čočka i s nepatrným defektem již není tak komfortní a dříve nebo později budete muset sáhnout po nových čočkách.
Nezapomeňte při plavání a šnorchlování používat plavecké brýle, které ochrání oči i kontaktní čočky.

Plavecký bazén nebo aquapark

Plavec s brýlemi

I když je voda v bazénech čištěna chemickou cestou, přesto se ve vodě nacházejí bakterie, které nejsou pro oči nic dobrého. Nepříjemnost představují i chemické látky a to zejména chlór. V případě, že se chlór dostane na kontaktní čočku, může jí znečistit nebo dokonce poškodit. Pokud si do bazénu berete kontaktní čočky, opět nezapomeňte na ochranné plavecké brýle!

Řeky, rybníky a vodní nádrže

Dalo by se říci, že kvalita vody je ve stojatých vodách nejhorší. Voda mívá nejvyšší počet bakterií, a to zejména v teplých letních měsících. Proto i v případě koupání v přírodě doporučujeme výhradně jednodenní kontaktní čočky i plavecké brýle.

Jak to vidí odborníci?

Naprostá většina (možná dokonce všichni) oční specialisté a lékaři, doporučují kontaktní čočky před koupáním i plaváním vyjmout. Americká asociace optometristů a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA se rovněž přiklání k vyhýbání se vodě s nasazenými kontaktními čočkami.

Obecné rady

  • Pro koupání i plavání volte jednodenní kontaktní čočky.
  • Pokud se neobejdete bez vícedenních čoček, po koupání v nich nikdy nespěte a k čištění použijte ideálně peroxidový roztok.
  • Na čištění kontaktních čoček ani pouzdra nikdy nepoužívejte obyčejnou vodu – obsahuje chlór, železo, mikroorganismy atd.
  • Při plavání v moři, rybníku, jezeře i bazénu používejte plavecké brýle

Mohlo by vás zajímat :
Cestování
Výhody nošení jednodenních čoček
Akantaméba

Komentáře (5)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Míša

Dobrý den, jak je to s termálnimi lázněmi (Island)? Nosím jednodenní kontaktní čočky a bojím se změny teploty (voda cca 40°C, ale nad hladinou minutové teploty). Pokud si budu dávat pozor, aby se mi voda nedostala do očí a před návštěvou vody si prokápnu oči, aby byly pořádně vlhké, mělo by to být v pořádku? S brýlemi do vody nechci a bez čoček nic neuvidím... :) Po koupání čočky ihned vyjmu..

Zákaznický servis - Gabriela

Dobrý den, Míšo, děkujeme Vám za otázku. Pokud budete postupovat tak, jak píšete - tedy dáte si pozor, aby se Vám voda nedostala do očí a po koupeli si čočky vyměníte (v případě jednodenních čoček) nebo vyčistíte (v případě vícedenních čoček), neměl by nastat problém. V případě dalších otázek se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám poradíme. Přejeme Vám krásný pobyt a hezký den.

Zbyněk

Dobrý den, Používám jednodenní čočky na sport a plavání, koupání, šnorchlování a jsou super. Jen občas se stane, že čočka vypadne (je poměrně dost měká). Vzhledem k tomu, že dělám bojové sporty, kde hrozí, že vám čočku někdo z oka vyrazí (což se mi už párkrát stalo), je to výrazně levnější varianta, než přijít o dlohodobou čočku. Nosívám s sebou náhradní, abych si jí mohl nasadit, když o čočku přijdu.

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Zbyňku, děkujeme za příspěvek. U bojových sportů takové riziko bohužel opravdu je. Kdybyste měl v budoucnu jakékoli otázky, napište nám. Zatím Vám přejeme hezký den a hodně úspěchů ve sportovních aktivitách!

Miroslav

Dobrý den, rád bych se podělil o mou zkušenost s kontaktními čočkami. Kontaktní čočky nosím již 10 let. Jedná se o měsíční čočky, které si na noc vždy vyndavám (dříve od Fokusu, nyní používám čočky Air Optix Aqua a Biofinity). Z mé zkušenosti souhlasím s tím že při potápění bych používal brýle,ale při sprchování ani finské sauně jsem s čočkami nikdy problém neměl i bez brýlí. Ale poslední dobou nejsem spokojený s čočkami Air Optix Aqua, u kterých se mi už podruhé stalo, že jedna čočka mi v oku neseděla již jako nová (a posílat jednu čočku nazpět jako reklamaci se mi při dnešních cenách poštovného téměř nevyplatí), myslím že Biofinity jsou lepší.

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Miroslave, díky za Váš komentář. Ve článku jsou popsaná možná rizika, ale to samozřejmě neznamená, že se musí tyto nepříjemnosti stát. Je ale lepší být opatrný a prevence je jistě lepší, než následné řešení problémů, které mohou vzniknout. Pokud jde o pohodlí při nošení, často se stává, že určitý typ čoček přestane očím vyhovovat. Stejně jako například na kůži, dochází ke změnám i na oku. I malé změny v životním stylu mohou ovlivnit slzný film, což má pak vliv na požadavky očí na vlastnosti materiálu kontaktních čoček. Pokud pošlete čočky k reklamaci a ta bude následně uznána, můžete požadovat i zaplacení poštovného, jehož výši je nutné prokázat dokladem o zaplacení. Pokud bychom pro Vás mohli udělat cokoli dalšího, napište nám. Zatím mějte hezký den.

Veronika Prášilová

Dobrý den, děkuji za poučný a zajímavý článek, který mi odpověděl na mnohé otázky. Není v něm bohužel zmíněna sauna - jak je to s nošením čoček v sauně, hrozí také nějaká infekce? Děkuji za odpověď, Veronika

Zákaznický servis - Markéta
Dobrý den, Veroniko, díky za Váš dotaz. Při návštěvě sauny se čočka i oko rozhodně také mohou dostat do kontaktu s bakteriemi. Doporučení jsou tedy podobná. Do sauny noste jednodenní čočky a pokud se po saunování sprchujete či koupete, doporučujeme Vám ochranné plavecké brýle, které zabrání kontaktu čoček a vody. V sauně může riziko představovat vysoká teplota a to zejména v sauně Finské (suché). Není tedy od věci před vstupem do sauny použít zvlhčující oční kapky. Zabráníte tak vysychání očí a materiálu čoček. Určitě Vám také můžeme doporučit mít u sebe malé balení roztoku, po saunování čočky vyndat z očí a čočky propláchnout a manuálně očistit. Tím rozhodně nic nezkazíte. Pokud budete mít další otázky, napište nám. Zatím Vám přejeme hezký den.
Petr

Dobrý den V článku o koupání je ,,o moři , rybníku , vaně a sprše. Potápění v moři s čočkami super( narozdíl od kolegy který si do potápěckých brýlí vkládá dioptrické brýle bez nožiček) ,po hokeji se sprchuji v čočkách, vše v pohodě. Ale o bazénu ani slovo, je horší co se týče bakterií a infekcí než rybník....ochrání mě 100% plavecké brýle ( pokud si je ve vodě nestrhnu, neuvolním) ?? Děkuji za odpověď Petr

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Petře, díky za Váš komentář. Ohledně bazénu máte pravdu – i zde je mnoho bakterií. Pokud se Vám voda (jakákoli a odkudkoli) nedostane pod ochranné brýle, neměla by být čočka nijak kontaminována a oči by tedy měly být chráněny. Každé oči jsou jinak citlivé a v těchto chvílích hraje velkou roli náhoda. Samozřejmě jsou nositelé, kteří se s čočkami koupou v bazénu, moři i ve vaně bez ochranných brýlí a nikdy se jim žádná nepříjemnost nestane. Pak se najde nositel, který si plavecké brýle nevezme jednou a hned se mu do oka dostane bakterie, která způsobí zánět. Je důležité být raději obezřetný a opatrný, než pozdě bycha honit :) Do článku jsme doplnili bazén a pokud nám budete chtít napsat cokoli dalšího, budeme rádi. Zatím přejeme krásný den.