Kontaktní čočky, oční kapky a lubrikace

Kontaktní čočky, oční kapky a lubrikace

Nošením kontaktních čoček jsou oči mechanicky namáhané. Čočka vždy bude cizím tělesem v oku a kvůli bezprostřednímu kontaktu s okem může destabilizovat slzný film. Při jakémkoli pocitu nepohodlí vždy pomohou vhodné oční kapky . Abyste si udělali představu o tom, co může nepříjemné pocity způsobit, je třeba pochopit funkci slzného filmu.

Slzný film

Slzný film je souvislá vrstva, která chrání oko před vysycháním a současně chrání oko před choroboplodnými zárodky. Destabilizace slzného filmu tak může způsobit celou řadu nepříjemností. Slzný film se skládá ze tří vrstev:
1. vrstva pokrývá přední oční epitel. Jde o mukózní (slizovitou) vrstvu, která je tvořena glykoproteiny. Tato vrstva vzniká sekrecí buněk spojivky a umožňuje hladké rozprostření vodní složky (z druhé vrstvy) po celém povrchu oka.
2. vrstva pokrývá mukózní vrstvu a tvoří 90 % slzného filmu. Tato vrstva zajišťuje zvlhčující funkci oka. Vzniká sekrecí slzné a přídatné slzné žlázy. Obsahuje látky, které vyživují povrchovou vrstvu rohovky a současně obsahuje látky, které zamezují růstu bakterií a rovněž způsobují jejich rozklad.
3. vrstva je nejtenčí. Jde o zevní lipidovou vrstvu, která eliminuje odpařování slzného filmu.

Funkce slzného filmu

  • Jemné složení s hladká textura slzného filmu vytváří dokonalé optické podmínky pro vznik ostrého obrazu na sítnici.
  • Ochrana oka před mikroorganizmy, vnějšími vlivy i odvod depozit či cizích těles z povrchu oka.
  • Udržuje oko vlhké a tím umožňuje hladký pohyb víček (klouzavost) po jeho povrchu.
  • Vyživuje rohovkový epitel živinami a okysličuje ho.

Jakmile je narušen slzný film, pocítíte to. Zhruba 50 % nositelů kontaktních čoček trápí právě suchost očí. Tyto nepříjemné pocity jsou způsobeny nedostatečnou produkcí slz nebo poruchou slzného filmu. Když slzné žlázy nepracují správně, složení slzného filmu není optimální a jednotlivé složky slzného filmu pak nejsou schopny plnit své funkce. Takové případy jsou označovány jako syndrom suchého oka . Pocit suchých očí se často projevuje při práci na PC, při čtení nebo při řízení auta, neboť jde o činnosti, kdy jsou oči soustředěné na co možná nejdokonalejší zaostření a dochází tak ke snížení frekvence mrkání. Právě mrkání zajišťuje rozprostření slzného filmu po celém povrchu oka. Když se oči vysušují, je čas na jejich zvlhčení. Z tohoto důvodu má téměř každý nositel kontaktních čoček vždy po ruce oční kapky. Tyhle malé lahvičky totiž umí zázraky!

Co tedy kapky umí?

Protože se složení jednotlivých očních kapek liší , je dobré vědět, na co kapky chcete použít. Pak bude mít jejich účinek ten správný efekt.

Běžné použití

Jestliže vás trápí občasná suchost očí při práci na počítači nebo mírné nepohodlí při nošení kontaktních čoček, vystačíte si s běžnými zvlhčujícími kapkami, které oči osvěží, lubrikují a poskytnou jim potřebnou úlevu.

Střední až těžké formy suchého oka

V případě, že se dostala suchost očí do chronické fáze, je potřeba sáhnout již po očních kapkách s vyšším obsahem hyaluronátu sodného nebo glycerinu, které dokážou narušený slzný film lépe stabilizovat. Výborným pomocníkem může být i oční mast, která se používá přes noc. Oči jsou tak ráno perfektně regenerované.

Projevy alergie

V případě, že vás trápí projevy alergie, uleví vám oční kapky s obsahem ectoinu či světlíku lékařského.

Oční kapky toho umí skutečně mnoho. Cíl je však u všech kapek stejný. Poskytnou uživateli úlevu od nepříjemných pocitů suchosti, svědění, pálení, pocitu cizího tělesa oku atp.
Pro komfort související s nošením kontaktních čoček je zásadní lubrikace!

Lubrikace = pohodlí

Lubrikace jako taková znamená, že je něco ošetřeno pro bezproblémové a pohodlné tření. V našem případě jde o kontakt očního víčka s kontaktní čočkou . Pokud je povrch čočky dostatečně lubrikovaný je nošení kontaktních čoček velmi příjemné, protože oční víčko může přes oko s čočkou hladce klouzat. Tento efekt způsobují lubrikační látky . Nejčastěji používanou lubrikační látkou v oblasti péče o oči je hyaluronát sodný . Více o této mimořádné látce si můžete přečíst ZDE.

Jak správně aplikovat oční kapky nebo sprej?

Níže si popíšeme obecný postup, ale vždy se primárně řiďte pokyny výrobce .
Některé druhy očních kapek a sprejů není možné aplikovat na nasazené kontaktní čočky!

Oční kapky se aplikují na otevřené oči nebo do spojivkového vaku. Nejprve zakloňte hlavu a podívejte se vzhůru. Jemně si prstem druhé ruky stáhněte oční víčko a do vytvořeného otvoru (spojivkového vaku) aplikujete oční kapky. Poté spodní víčko uvolněte a zamrkejte, aby se oční kapky rovnoměrně rozprostřely po celém povrchu oka.

Oční sprej se většinou aplikuje na zavřená oční víčka. Stačí tedy zavřít oči a aplikovat sprej ze vzdálenosti zhruba 10–20 cm.

Oční mast se aplikuje do spojivkového vaku. Před zrcadlem si jemně prstem druhé ruky stáhněte oční víčko a do vytvořeného otvoru (spojivkového vaku) aplikujete oční mast. Poté spodní víčko uvolněte a zavřete na chvíli oko. Mast se rovnoměrně rozprostře po celém povrchu oka a na krátkou chvíli způsobí velmi rozmazaný pohled.

Pokud po aplikaci běžně dostupných přípravků přichází úleva pouze na krátkou dobu, vyhledejte očního lékaře. Vážné poruchy slzného filmu vyžadují péči odborníka .

Teď když víte více o slzném filmu a jeho funkci, lépe se zorientujete i v sortimentu očních kapek, sprejů a očních mastí.




Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?