Kontaktní čočky se zoomem

Klasické kontaktní čočky patří mezi osvědčené způsoby, jak zlepšit lidem jejich slábnoucí zrak. Již dnes mají lidé na výběr z ohromné nabídky kontaktních čoček různých druhů i barev. Eric Tremblay ze švýcarského federálního technologického institutu (EPFL) se vydal se svým vědeckým týmem ve vývoji kontaktních čoček trochu jiným směrem. Společně vytvořili prototyp teleskopické kontaktní čočky.

Přiblížit si svět

Speciální kontaktní čočky mají průměr 8 mm a tloušťku 1 mm. Tloušťka čočky u zvětšovacího kruhu je pak 1,17 mm. Centrální oblastí čočky prochází světlo a umožňuje tak normální vidění. Kolem centrální části se nachází teleskopický prvek, který slouží k přiblížení viděného obrazu. Ten tvoří malá hliníková zrcadla, která před odesláním do sítnice odráží světlo čtyřikrát v kruhu, což následně působí jako lupa.

kontakní čočka se zoomem fungování kontaktní čočka se zoomem

Při běžném nošení oko zvětšený snímek neregistruje a vidí jen klasický obraz. To je možné díky polarizačním filtrům zabudovaným v doprovodných brýlích. Vědci zatím vytvořili čočky jen v kombinaci se speciálními brýlemi, které v neupravené verzi slouží ke sledování 3D televize. Tyto brýle umožní nositeli přepínat mezi klasickým viděním a přiblíženým viděním.

Čočky nyní dosahují zvětšení obrazu až 2,8 krát. Testování proběhlo na modelu lidského oka reálné velikosti a díky zabudované kameře dostali vědci přesvědčivé důkazy o funkčnosti čoček a brýlí. Je však třeba ještě propracovat ostrost přiblíženého obrazu.

Neprodyšnost jako omezující závada

Klasické kontaktní čočky jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, které neomezují pronikání kyslíku do tkáně oka. Materiál použitý k výrobě teleskopických čoček však tyto vlastnosti nemá. Vědci zatím tento problém vyřešili protkáním pevného materiálu drobnými kanálky, které průnik kyslíku umožňují.

Do budoucna však budou muset vědci vytvořit efektivnější způsob výroby těchto čoček. Právě vytváření kanálků v kombinaci s teleskopickým mechanismem činí nyní výrobu nákladnou a relativně složitou.

Teleskopické kontaktní čočky mají ještě stále několik problémů, které je třeba odstranit. Vědecký tým však počítá, že tento problém rychle odstraní a v listopadu by se již čočky mohly objevit v klinických studiích.

Zveřejněno 27.8.2013
Zdroj: vtm.e15.cz , extremetech.com

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?