Manga, anime a cosplay

Manga, anime a cosplay

Manga, anime a cosplay - slova, která se poslední dobou skloňují čím dál více. Také jste se s nimi již setkali? Pravděpodobně ano, ale pro ty z vás, kterým význam těchto termínů není zcela jasný, jsme si připravili stručný článek. V článku se dozvíte, co který výraz znamená a zabrousíme trošku i do historie.

MANGA (japonsky 漫画)

manga

Manga je pojmenování japonského komiksu. Význam slova znamená „rozmarné kresby“ či „nespoutané skici“. Slovo „manga“ se poprvé objevilo na přelomu 18. a 19. století, ale prvopočátky „rozmarných kreseb“ sahají až do 11.-13. století.
V minulosti buddhističtí mniši v Japonsku používali k vyprávění příběhů obrazy, ale rozmach nastal až v období štočkového tisku.
Historie moderní mangy se dle některých zdrojů datuje do 11.-13. století. Z této doby jsou např. svitky buddhistického mnicha mnich Toba Sódžó, na kterých jsou zachycena zvířata a lidi v legračních situacích.
Termín „manga“, jako takový, se poprvé objevil v díle „Šidži no jukikai“ od autora Santó Kjóden.
Na přelomu 19. a 20. století se poté začaly objevovat příběhy v časopisech pro děti formou jednoduchých kreseb. Postupem času se periodika rozdělila hlavně kvůli rozdělení škol (dívčí a chlapecké). Toto rozdělení pravděpodobně sehrálo roli v pozdějším směru psaní.
Manga se stala velmi oblíbenou zejména po válce.
Zásadním umělcem té doby byl Osamu Tezuka, který výrazně ovlivnil styl kresby. Některé prvky jeho tvorby se v manze objevují dodnes. Právem mu tedy náleží tituly jako „legenda“ či „bůh mangy“.
V 50. letech se vyprofilovaly dva hlavní směry:
šónen – příběhy zaměřené na chlapce např. Naruto, Dragon Ball
šódžo – příběhy, které jsou zaměřeny pro dívky např. Bišódžo senši Sailor Moon, Kimi ni todoke
V současné době má manga celou řadu směrů inspirovaných různou tématikou a její vývoj jde neustále kupředu.

anime

ANIME (japonsky アニメ)

Anime je termín, který označuje japonské animované filmy a seriály. Asi největší inspirací pro anime jsou mangy. V anime tvorbě však naleznete i detektivky, psychologická dramata nebo videohry. Některé anime příběhy se naopak staly předlohou pro tištěnou mangu.
Světlo světa spatřila anime díla na počátku 20. století, kdy se vývoj animačních technik rozvíjel neuvěřitelnou rychlostí. Průkopníkem animace byl Walt Disney, který byl velkou inspirací pro manga umělce Osamu Tezuka.
V Japonsku se těší Anime díla větší popularitě než klasické hrané filmy.

COSPLAY (japonsky コスプレ)

Cosplay je kratochvíle, která by se dala označit za fenomén moderní doby. Abychom pochopili význam slova, je nutné znát jeho vývoj. Jde totiž o zkratku svou anglických slov „costume play“ (doslovný překlad je „kostýmová hra“).
Správný cosplayer musí kromě perfektního kostýmu podat i slušný herecký výkon. Je tedy nutné zvládnout charakter dané postavy – řeč těla, hlášky, chování atp.

Kdy to ale vlastně začalo?

Cosplay

Psal se rok 1939, když se konala první světová konference sci-fi 1st World Science Fiction Convention v New Yorku, na kterou přišel velký fanoušek Forrest J. Ackerman společně s Myrtle Rebecca Douglas Smith Gray Nolan, známou spíše jako Morojo, ve futuristických kostýmech. Byli tak prvními lidmi, kteří odstartovali fenomén, který nemá obdoby. Protože další ročník přišlo v kostýmech mnohem více lidí a rok od roku počet nadšenců narůstal. Tehdy se však tato zábava označovala jako „costuming“.
Termín „cosplay“ je možné datovat do roku 1984 a má původ u japonského autora mangy Nobuyuki Takashiho, kterého nadchl Worldcon v Los Angeles téhož roku. Po návratu do Japonska atmosféru festivalu a účastníky v kostýmech barvitě popsal ve své reportáži. Následně vyzval japonské fanoušky mangy a anime k akci a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.
V současné době mají cosplayeři v Japonsku jednu z největších komunit na světě.

Oblíbené příběhy cosplayerů:
Manga a anime – Demon Slayer, Naruto, Dragon ball
Filmy – Star Wars, Pán prstenů, DC a Marvel filmy, Harry Potter a Fantastická zvířata
Seriály – Červený trpaslík, Walking dead, Game of Thrones, Arcane
Hry – League of legends, Borderlands, Bioshock, Zaklínač

Čočky oblíbené mezi cosplayery :



Zobrazit všechny barevné kontaktní čočky

Fenomén cosplay se nevyhnul ani filmům a seriálům.

Protože jde skutečně o pojem, který hýbe světem, objevila se tato kratochvíle i ve filmech či seriálech.
Vzpomeňme na seriál Přátelé, kde v jedné epizodě z roku 1996 vystoupí Rachel jako princezna Leia.
Teorie velkého třesku je epizoda sama pro sebe… seriál, který zpopularizoval komunitu nerdů a geeků na maximum.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?