Nasazení kontaktní čočky na oko

Na co nesmíte zapomenout

Před samotným nasazením čoček si vždy pečlivě umyjte a osušte ruce. Můžete také použít dezinfekční gel. Dodržení správné hygieny před nasazením čoček je velice důležité. Oko je jedním z nejcitlivějších orgánů lidského těla. Případné nečistoty a bakterie zanesené do oka prostřednictvím špinavých rukou můžou zapříčinit podráždění a v horším případě i infekci.
Před aplikací čoček není vhodné nanášet make-up. Při průběhu samotného nasazování čoček se líčidla mohou dostat do očí a způsobit slzení a pálení, které proces aplikace ztíží. Čočka pak nebude schopná k oku dokonale přilnout a bude jej dráždit.

Jak nasadit čočky - jednoduše v deseti krocích

 • Sedněte si před zrcadlo. Pokud s kontaktními čočkami teprve začínáte, je lepší použít zrcadlo větší. Než otevřete nový blistr (plastová vanička s roztokem, do níž je čočka ve výrobě uložena), mírně s ním zatřeste. V případě, že by čočka přilnula ke stěně blistru, takto ji uvolníte.

 • Kontaktní čočku opatrně vyjměte z pouzdra (blistru) - používejte jen konečky prstů, aby nedošlo k jejímu poškození. Pokud máte dlouhé nehty, nemusíte se obávat poškození čočky, měli byste však být opatrnější a při manipulaci mnohem obezřetnější. Pokud nehtem čočku přitlačíte, může dojít k jejímu protržení či vyštípnutí. V případě natržení čočky nebývají případné reklamace výrobci uznávané.
  jak nasadit čočku
 • Poté, co vyndáte kontaktní čočku z pouzdra - blistru, si osušte ukazováček, aby na něm čočka lépe držela.

 • Podívejte se na profil kontaktní čočky, pohledem z boku zjistíte, není-li naruby. Některé čočky mají svůj povrch opatřený indikátorem rubu a líce. Například produkty značky Johnson & Johnson jsou označeny číselným kódem 1 2 3, který musí být ve správné pozici. Když se díváme na čočku z boku musí být tyto číslice seřazeny vzestupně za sebou. Pokud vaše čočky nemají indikátor, při pohledu z boku nesmějí mít na svých okrajích ostré zobáčky. Pokud čočky nejsou opatřeny indikátorem poznáte jejich správnou polohu podle okrajů. Okraje čočky musí směřovat vzhůru a celá čočka musí mít kulovitý tvar.

 • Prohlédněte si čočku z vnější strany, je-li ve správné poloze a zda nedošlo k jejímu částečnému přetočení.

 • Začněte s nasazováním u pravého oka a tento postup zachovejte, abyste čočky omylem nezaměnili.

 • Opřete se lokty o stůl, aby se vám netřásly ruce a dejte si zrcadlo co nejblíže k sobě.

  nasazení kontaktní čočky
 • Stáhněte dolní víčko opatrně pravým prostředníkem dolů. Ukazováčkem druhé ruky popotáhněte horní víčko nahoru, to proto, aby vám při nasazení čočky oční víčka nepřekážela.

 • Při aplikaci čočky se dívejte přímo do zrcadla, jemně přiložte čočku na oko – podívejte se nahoru a dolů, pusťte víčka a zkuste zamrkat. Pokud se na čočku během manipulace dostaly nějaké nečistoty a dráždí vaše oko, posuňte ji prstem dolů na bělmo. Oko tím pádem začne slzet a nečistoty se odplaví. Čočku můžete také vyjmout, opláchnout v roztoku a celý proces zopakovat. V okamžiku, kdy nepříjemné pocity budou přetrvávat, vyměňte čočku za novou.

 • Tento postup proveďte i u levého oka. Čočku do levého oka můžete nasadit stejným způsobem jako u pravého - pravou rukou, nebo můžete ruce zaměnit. Vyberte si postup, který vám bude více vyhovovat.

Je čočka správně nasazená?

Správně jste nasadili kontaktní čočku v případě, že vás nikde v oku neškrábe, vidíte ostře a vůbec nevnímáte, že máte cizí těleso v oku.
Pokud dojde v průběhu dne k vysušení očí, zapříčiněného nedostatečným mrkáním (např. při sledování televize nebo monitoru), je vhodné použít zvlhčující oční kapky – stačí jedna kapka 1x – 2x denně, nebo aplikovat dle potřeby.

Vyjmutí kontaktní čočky

vyjmutí kontaktní čočky

 • Nejprve si umyjte ruce a pečlivě je osušte ručníkem. Posaďte se před zrcadlo.

 • Ukazováčkem levé ruky stáhněte spodní víčko a čočku posuňte prstem dolů na bělmo, kde bude snazší ji uchopit, protože přilnutí čočky je zde mnohem slabší než na rohovce.

 • Opatrně zmáčkněte čočku palcem a ukazováčkem tak, aby nedošlo k jejímu přílišnému zmáčknutí v místě ohybu. Při správném postupu zůstane čočka mezi prsty a je možné ji snadno z oka vyjmout.

 • Takto vyňatou kontaktní čočku je třeba manuálně očistit v dlani či na hřbetu ruky a poté vložit do roztokem naplněného pouzdra. Čočku ponecháme uloženou v pouzdru po dobu, která je nutná k zajištění dostatečné desinfekce (tato doba je stanovena výrobcem roztoku a naleznete ji v příbalovém letáku produktu).
 • Nasazení i vyndání kontaktních čoček pro vás teď bude hračka, tak si objednejte pohodlné čočky a můžete trénovat.


Komentáře (31)

Pages comments: Reply to # - Zrušit
#1464

sph dtpr 1,25 cylindr 0,2 osa 91 pravé oko sph dtpr 0,7 cylindr 0,7 osa 83 levé oko Dobrý den, požádala bych, běžně nosím brýle, ale jedeme k moři a tam mi brýle překáží. Jaké jednodenní čočky bych měla použít? Můžete mi poradit? Chtěla bych balení po 30 kusech abych si to vše vyzkoušela než odjedeme... Děkuji Monika

#1466
Zákaznický servis - Pavla

Dobrý den, Moniko, děkujeme Vám za otázku. U Vašeho dioptrického zápisu jste neuvedla znaménka, která k výpočtu potřebujeme. Prosím, napište nám ještě jednou kompletní zápis (včetně všech znamének +, - a =), rádi Vám poté pomůžeme. Prozatím Vám přejeme hezký den.

#1305
Filip

Díky za článek. Pomohl mi :)

#1279
Simona Schánilcová

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jaké kontaktní čočky si vybrat a jaká velikost dioptrie. Chtěla bych je na denní nošení i na sport. Nikdy jsem kontaktní čočky neměla, brýle nosím jen do auta, chtěla bych, ale zkusit kontaktní čočky. Oční lékařka mi naměřia oko pravé: SPH - 1,75 CYL -0,25 AX 160 PD 28,5 oko levé : SPH - 1,75 CYL - 0,25 AX 20 PD 30,5 Moc děkuji za radu. Hezký den. Schánilcová

#1281
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Simono, děkujeme za otázku. Jako začátečnici a navíc osobně s aktivním životním stylem, Vám rozhodně doporučujeme jednodenní kontaktní čočky - žádná péče, snadné a zdravé nošení bez dalšího příslušenství. Máte naměřený velice nízký cylindr, který u kontaktních čoček nehraje téměř žádnou roli. Určitě ale nebude naškodu, když vyzkoušíte čočky s asférickým designem, který velice dobře pomáhá korigovat takto nízké hodnoty astigmatismu. Doporučujeme Vám vyzkoušet čočky TopVue One+ a TopVue Elite+. Dva druhy čoček doporučujeme proto, abyste mohla vyzkoušet, který materiál bude Vašim očím lépe sedět. U značky TopVue funguje služba Garance vrácení peněz, takže zbytek balení můžete případně vrátit. Pro pravé i levé oko budete potřebovat dioptrii -1,75. Pokud se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám prosím. Zatím Vám přejeme krásný den.

#1203
ROMANA KROŠČENOVÁ

Jakou velikost si mám vibrat... Nebo jak to chodí.???

#1205
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Romano, děkujeme za otázku. Velikost kontaktních čoček se odvíjí od hodnot průměru a zakřivení, které by Vám měl sdělit Váš oční specialista na základě vyšetření a měření očí. Stejné je to s hodnotou dioptrií. Pokud budete mít další otázky, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

#1058
Marian

Dobry den, lekarka mi predpisala cocky +1.5 a +1.0D OPL, na kazde oko inu. Este som nenosil cocky, nandavanie sme u doktorky trenovali, ale este to bude potrebovat prax. Chcel by som sa opytat, ktore cocky by ste mi doporucili, nieco kvalitneho, vhodneho pri dlhej praci u PC.

#1059
Zákaznický servis

Dobrý den, Mariane, děkujeme za Váš dotaz. Pro začátečníky se doporučuje začínat s jednodenními čočkami, jak z hygienického, tak z praktického důvodu. Až získáte potřebnou praxi v aplikaci čoček, můžete zvolit vícedenní varianty čoček. Dle recenzí a spokojenosti našich zákazníků Vám můžeme doporučit čočky Dailies TOTAL1 nebo cenově výhodnější čočky TopVue Elite+, u kterých je navíc zavedena služba Garance vrácení peněž v případě, že by Vám čočky z nějakého důvodu nevyhovovaly. Dále bychom Vám doporučili Oční kapky Gelone, které Vám poskytnou okamžitou zklidňující úlevu v případě osychání oka při dlouhé práci na PC. Pokud budete mít další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Hezký den

#1056
Klára

Dobry den, tento postup je stejny s dioprickymi cockami i s barevnymi? (Nevim jak se tyto cocky jmenuji) a je mozne cocky pouzit vickrat? Pokud ano, co s nimi musim udelat nez je podruhe nasadim do oka?

#1057
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Kláro, díky za otázku. Ano, nasazení probíhá u barevných i klasických čoček stejně. U vícedenních čoček je vyžadována péče - čištění a správné uložení. Doporučujeme Vám projít si články Instrukce pro začátečníky s barevnými čočkami a Péče o barevné kontaktní čočky. Zda jsou čočky jednodenní nebo vícedenní najdete na jejich obalu nebo v příbalovém letáku. Pokud byste potřebovala jakékoli další informace, určitě nám napište. Zatím Vám přejeme hezký den.

#991
Zdenka

Dobry den,jaky by jste mi doporucily cocky,kdyz mam namereno R+ Sph 1,75 Cyl+0,25 Ax171 Add2,50 CT4,7 vubec si nevim rady,dekuji

#993
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, děkujeme za otázku. Doporučili bychom Vám multifokální čočky. SPH je sférická dioptrie. Zřejmě jde o +1,75. Protože máte naměřený i nízký plusový cylindr, doporučili bychom Vám dioptrii upravit na +2,00. U multifokálních čoček by Vám tedy měla vyhovovat dioptrie +2,00 a adice +2,50. Na vyzkoušení Vám doporučujeme měsíční čočky TopVue Air Multifocal, u kterých je případně možné využít službu Garance vrácení peněz. Pokud bychom pro Vás mohli udělat cokoli dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

#959
Jakub

Dobrý den, jaké čočky si mám zakoupit když někdy chodím běhat a hrát fotbal a někdy jsem jenom doma?

#960
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Jakube, díky za dotaz. Jaká Vás trápí oční vada? Na aktivity jsou nejlepší jednodenní kontaktní čočky. Ty jsou nejlepší i pro střídavé nošení s dioptrickými brýlemi. Zároveň jde o nejzdravější a nejjednodušší způsob nošení kontaktních čoček. Nemusíte jim věnovat žádnou péči. Napište nám prosím, jakou oční vadu potřebujete korigovat, jaké Vám oční specialista naměřil parametry. Také nám prosím napište, jestli už jste někdy nosil kontaktní čočky, případně jaké a jak Vám bylo nošení pohodlné. Zatím Vám přejeme hezký den.

#876
Marie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nasadit astigmatickou čočku. Mám kontaktní čočky acuvue. Z každé strany je vyznačená osa (čárka). Mají být tyto osy vodorovně či svisle? Děkuji.

#877
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Marie, díky za Váš dotaz. Torické čočky se mají správně natočit samy. Čárka na čočkách je především pro potřeby kontaktologů a očních lékařů. Pokud se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Zatím mějte hezký den.

#812
Miroslav Hyc

Dobrý den, Měl jsem kontaktní čočky Acuvue Oasys for Astigmatism BC 8.6, nyní jsem si zakoupil na zkoušku Bausch Lomb SoftLens Toric BC 8.5. Myslíte, že rozdíl BC 0.1 by mi mohlo dráždit oko? Po nasazení čoček mám dráždivý pocit v očích. Děkuji za odpověď

#813
Zákaznický servis

Dobrý den, Miroslave, děkujeme za Váš dotaz. Jsme moc rádi, že jste se obrátil právě na nás. Podle nás není problém v zakřivení, ale v materiálu čoček. Rozdíl v zakřivení 0,10 oko pravděpodobně vůbec nepozná, ale rozdíl v obsahu vody a propustnosti kyslíku už musí být pro oko citelný. Vaše předchozí kontaktní čočky Acuvue Oasys for Astigmatism (obsah vody 38 %, propustnost kyslíku 129 Dk/t) se vyrábí z materiálu silikon-hydrogelového typu, ale SofLens Toric (obsah vody 66 %, propustnost kyslíku 32 Dk/t) jsou z materiálu hydrogelového. Právě obsah vody a propustnost kyslíku jsou nejdůležitějšími faktory, které ovlivňují pohodlí při nošení. Pokud chcete vyzkoušet měsíční torické čočky ze silikon-hydrogelu, doporučujeme Vám TopVue Air for Astigmatism, u kterých můžete v případě nutnosti využít službu Garance vrácení peněz. Pokud se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, určitě nám napište. Zatím přejeme hezký den.

#810
Zdenek Zaoral

Jak se ty cocky daji vytahnou nejak normalne?

#811
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Zdeňku, díky za Váš dotaz. Ve článku je všeobecný popis a návod jak čočky z očí vyjmout. Někomu to může ze začátku dělat problémy, ale postupem času si každý najde ten nejlepší postup a způsob právě pro sebe. Chce to trénink a najít si ten správný grif. Po čase už to půjde samo. Co přesně Vám dělá problémy? Nemůžete čočku chytit? Někomu při manipulaci vyhovují aplikátory, ale těžko říct, zda jsou vhodné i pro vyndavání čoček. Pokud by Vám manipulace s čočkami činila velké problémy, navštivte kontaktologa, který Vám poradí osobně. V případě, že byste se chtěl zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

#689
Karel

Dobrý den, měl bych zájem o kontaktní čočky na sport ( tenis ) , používal bych je pouze na hru.Byl jsem již vyšetřen u lékaře. Pravé oko +0,5 dioptrie, cylindr -1,0 levé oko +1 dioptrie ,cylindr +1,0.Prosím o doporučení typu. Děkuji Karel

#691
Zákaznický servis

Dobrý den, Karle, díky za dotaz. Na sportovní aktivity se vždy doporučuji jednodenní kontaktní čočky. Budete potřebovat torické kontaktní čočky, takže byste měl znát také svou naměřenou osu. Příliš se nám nezdá, aby lékař naměřil na jednom oku cylindr plusový a na druhém minusový. Jste si tedy jist zápisem parametrů? Pro kontaktní čočky bude třeba malá úprava, ale než naměřené parametry přepočítáme, ověřte si prosím správnost zápisu a doplňte prosím hodnotu osy. Zatím děkujeme a budeme se těšit na další zprávu od Vás. Mějte hezký den.

#672
Martina

Dobrý večer, děkuji moc za informace. Objednám se tedy nejdříve na vyšetření. Ale jen pro informaci, jaké čočky jste měli na mysli? Pokusím se zeptat přímo na ně. Děkuji moc za ochotu. Martina

#673
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Martino, díky za zpětnou vazbu. Osobní konzultace a vyšetření očí bude rozhodně lepší volba. Lékaři i optiky mají vetšinou nasmlouvané určité značky kontaktních čoček. Je tedy možné, že čočky, které Vám doporučíme, u daného odborníka nenajdete. V každém případě, čtrnáctidenní kontaktní čočky pro kontinuální nošení jsou například Acuvue Oasys. Bohužel mezi čtrnáctidenními čočkami není příliš velký výběr modelů ani parametrů a bylo by nutné dělat kompromisy, pokud jde o některé hodnoty parametrů čoček. Jak už jsme psali, nejšetrnější forma nošení kontaktních čoček jsou jednodenní kontaktní čočky. Skvělé vlastnosti mají například čočky Dailies TOTAL1. Jak ale sama uvidíte, kontaktní čočky mají výrazně jiné zakřivení. Velmi podobné hodnoty, jako u Vašich dosavadních čoček, jsou u Acuvue Oasys 1-Day with Hydraluxe (30 čoček). Čočky, které jsme do této chvíle uvedli, jsou vyrobeny ze silikon-hydrogelového materiálu - stejně jako Vaše dosavadní čočky. Protože jste ale psala, že jsou Vám v očích nepříjemné, bylo by možná dobré vyzkoušet čočky z materiálu hydrogelového. To jsou například 1 Day Acuvue Moist a Biomedics 1 Day Extra. V nabídce máme také čočky TopVue Elite, které jsou vyrobeny z hydrogelového materiálu a teoreticky byste si na nich mohla vyzkoušet, zda jsou pro Vaše oči vhodné. U těchto kontaktních čoček funguje služba Garance vrácení peněz a čočky byste nám mohla v případě nespokojenosti vrátit. I když se rozhodnete některé z čoček vyzkoušet, osobní návštěvu lékaře určitě neodkládejte. Pokud Vám budeme moci poradit s čímkoli dalším, určitě nám napište. Přejeme krásný den.

#670
Martina

Dobrý den, nosím kontaktní čočky Acuvue True Eye. Bohužel jsou mi nepříjemné v očích a proto bych chtěla vyzkoušet jiné. Parametry jsou Dia 14.2,Bc 9.0, - 0.50 na pravém a - 0.75 na levém oku. Na čočkách je ještě uvedeno velké D - nevím důvod. Jsem po operaci očí Relax Smile, bohužel nepovedené. Došlo tedy trošku ke zbroušení rohovky. Dále bych chtěla 14 denní a aby se s nimi dalo i spát. Pokud by měli i filtry, když si náhodou zapomenu sluneční brýle, budu ráda. Děkuji moc za pomoc. Martina

#671
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Martino, děkujeme za Váš dotaz. Je skvělé, že máte naprosto jasné požadavky na kontaktní čočky. Bohužel si ale nejsme jistí, zda po operaci a ještě nevydařené, jsou pro Vás vhodné právě čtrnáctidenní čočky a kontinuální způsob nošení. Oči po operaci vyžadují jemné zacházení a žádné zatěžování. Poradit Vám, je poměrně složité, protože netušíme, zda jsou Vám čočky nepříjemné kvůli prodělané operaci, nebo zda jde o nevhodný materiál, či cokoli jiného. Pro takto individuální případ budeme rozhodně muset doporučit osobní konzultaci s očním specialistou. V naší nabídce samozřejmě jsou dostupné kontaktních čočky, které odpovídají Vašim požadavkům, ale naše doporučení nemusí být 100% a nákup by pro Vás byl pak zbytečnou investicí. Kontaktní čočky bohužel není možné vrátit. Tato možnost existuje u kontaktních čoček TopVue v podobě služby Garance vrácení peněz. Kontaktní čočky TopVue ale nenabízí variantu vhodnou pro kontinuální nošení. Specialista Vám umožní nové čočky vyzkoušet. Budete tedy mít jistotu, že jsou pro oči vhodné a další páry už můžete v klidu nakoupit online. Je nám líto, že jsme Vám neporadili, ale osobní porada s odborníkem bude jistější. Pokud pro Vás budeme moci cokoli udělat, obraťte se na nás. Přejeme hezký den.

#614
Petra

Dobrý den Zakoupila jsem si barevné čočky na maškarní bál. Bežně žádné nenosím takže se na Vás obracím s otazkou zda použít nejprve do očí raději nějaké kapky nebo je můžu nasadit tak jak je vyndám z balení ? Děkuji za odpoveď.

#616
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Petro, můžete postupovat tak, jak je popsáno v návodu. Není nutné kapat si před nasazením čočky oční kapky. Je ale dobré mít je u sebe pro případ, že byste během nošení pocítila nepohodlí. Oční kapky Gelone můžete použít, i když máte nasazenou kontaktní čočku. Přejeme hezký den.

#597
Iva

Mám čočky, mediflex Elite. Jsou stejné jako biofinity?

#598
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Ivo, tyto čočky jsou stejné. Mají shodné parametry i materiál použitý k výrobě. Děkujeme za dotaz a přejme hezký den.