Polarizační brýle

Polarizační brýle

Polarizační brýle

Abychom vám byli schopni vysvětlit princip polarizačních brýlí a k čemu jsou užitečné, napíšeme si nejprve něco o světle a jeho vlastnostech. Nevyhneme se tak troše fyziky.

Světlo

ilustrace-polarizace

Termínem světlo je chápána viditelná část elektromagnetického záření v rozsahu vlnové délky cca 390-760 nm. A toto, pro člověka viditelné, záření je ve své podstatě (elektromagnetické) vlnění. Elektromagnetické vlnění (viditelné světlo) se šíří prostorem v různých směrech vektoru. V případě, že světlo dopadne na lesklou plochu např. na mokrou vozovku, dojde při odrazu k jeho částečné polarizaci . Světlo se nově bude odrážet jen ve vertikální a horizontální rovině, a právě vlnění v horizontální (vodorovné) rovině způsobuje nepříjemné odlesky či oslnění . Při použití brýlí se správně nastaveným polarizačním filtrem jsou odlesky a oslnění eliminovány.

Polarizační brýle mají 2 významné benefity

  1. Eliminace nepříjemných odlesků či oslnění, které může např. v dopravním provozu významně zvýšit bezpečnost. Jde především o odlesky od mokré či namrzlé vozovky, odlesky čelního skla ale i přístrojové desky. Při zhoršené viditelnosti jsou eliminovány tzv. Halo efekty, které vznikají kolem zdrojů světla např. pouliční osvětlení nebo světla protijedoucích aut.
  2. Kontrastní, ostrý pohled s výraznými barvami.
pohled-pres-polarizovane-bryle

Oslnění oka

Oslnění je stav, kdy jas v zorném poli překročí přizpůsobivost oka přemíře světla . Lidské oko je sice chráněno přirozenými reflexy jako je zavření víček, zúžení zornic, přizpůsobivost sítnice síle světla atp. Ovšem v některých situacích nejde o chvilkový stav (rybaření, lyžování, jízda autem) a je dobré situaci řešit vhodnou ochranou – brýlemi s polarizační úpravou.

Oslnění oka lze dle intenzity rozdělit na:

  • Přímé – oslnění zdrojem světla (protijedoucí vozidlo, příruční baterka atp.)
  • Nepřímé – způsobené odrazem světla od lesklých ploch (odlesky na vodní hladině, odlesky od namrzlé vozovky atp.)
  • Přechodové – nečekaná změna jasu, kterou oko nedokáže okamžitě zpracovat (rozsvícení v tmavé místnosti, blesk atp.)
  • Závojové – toto oslnění vzniká, je-li mezi okem a světelným zdrojem transparentní materiál např. mlha, kouř atp.

Využití polarizačních brýlí

Zraková pohoda je velmi důležitá nejen při rekreačních činnostech, ale především v práci. Dříve měly polarizační brýle hlavně speciální využití, ale postupně si našly cestu k náročnějším sportům jako je např. jachting nebo závodní lyžování. Později se díky perfektním vlastnostem staly polarizační brýle velmi oblíbené zejména mezi rybáři, řidiči a sportovci všeho druhu, a to jak na profesionální, tak rekreační úrovni.
Nepohodlné vidění vede ke zvýšené námaze očí zejména vlivem zvýšeného úsilí akomodace (zaostřování). Proč tedy očím jednoduše neulevit polarizačními brýlemi?

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?