Pouzdro na kontaktní čočky

Jak často měnit pouzdro a proč?

Příbalové letáky výrobců roztoků doporučují výměnu pouzdra „s každou další lahví“, která musí být spotřebována maximálně do 3 měsíců od prvního otevření. Výměna pouzdra na kontaktní čočky je uživateli velmi podceňována. Pouzdro se může stát nebezpečným ložiskem bakterií. K jejich zanesení může dojít například kontaktem prstů se závity víčka a pouzdra, kde se pak množí, a odkud se mohou dostat i na kontaktní čočku. Rozhodně nepodceňujte precizní mytí a sušení rukou předtím, než začnete s procesem nasazení či vyjmutí čočky.

Jak se správně starat o pouzdro?

Pouzdro je potřeba udržovat v čistotě. Po každém použití je propláchněte čerstvým roztokem a nechte oschnout na vzduchu. Suché prostředí je velkým nepřítelem bakterií a plísní. Pokud jste navyklí po ranním nasazení čoček přibalovat s sebou na cestu do práce vše potřebné pro případ, že by bylo potřeba s čočkami manipulovat, pořiďte si ještě jedno pouzdro navíc. Levná pouzdérka lze pořídit již za méně než 30 Kč.

Rozhodně pouzdro nevymývejte vodou z vodovodu, ta totiž bakterie obsahuje. Nejnebezpečnější je akantaméba, která může vyvolat velmi závažný zánět rohovky s dlouhotrvající léčbou a na velmi dlouhou dobu užívání kontaktních čoček znemožnit.

Video: Uložení čočky do pouzdra


Čtěte také: Čištení kontaktních čoček dezinfekčním roztokem

Použití kleštiček či pinzetky

Manipulaci s čočkami je vhodné doplnit o použití pinzetky nebo kleštiček. Dosáhnete tak vyšší sterility. Vyjmutí čočky z vaničky je tak navíc bez rizika jejího poškození přimáčknutím mezi nehet a vaničku. Poškození čoček nehty při manipulaci je nejčastějším způsobem znehodnocení kontaktních čoček. Doplňkové nástroje pro manipulaci je potřeba před každým použitím vydezinfikovat.

Uložení v praktické kazetě

Pokud s sebou nosíte pouzdro na čočky, popřípadě i pinzetu, doporučujeme Vám nákup praktické kazety se zrcátkem, ve které můžete obojí uchovávat. Pokud již kazetu se zrcátkem máte, můžete si do ní pořídit náhradní pouzdro.

Komentáře

Přidat komentář

Karolína

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s rotačním pouzdrem a jestli by se mělo také měnit "s každou další lahví"?

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Karolíno, díky za Váš dotaz. Zkušenosti s používáním pouzdra Vám snad sdělí někdo ze zákazníků. Pokud jde o výměnu pouzdra, platí zde stejná doporučení jako u klasických pouzder – měnit ideálně každý měsíc a maximální doba používání by neměla přesáhnout měsíce. Mnoho nositelů je zvyklých měnit pouzdro spolu s lahví roztoku. Pokud budete mít další otázky, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

martin

Dobrý den prosím,jak dlouho mohu nechat ležet k.č. v pouzdru? Děkuji

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Martine, díky za otázku. Kontaktní čočky můžete mít v pouzdře uloženy libovolně dlouho, nejdéle samozřejmě po dobu jejich životnosti. V době, kdy čočky nenosíte, je nutné v pouzdře po cca 4 – 5 dnech vyměnit dávku roztoku za čerstvou. Pokud se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Zatím přejeme hezký den.

Ivetta

Dobrý den kde si můžu pouzdro a roztok na kontaktní čočky pořídit. Děkuji

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Iveto, díky za Váš dotaz. Pouzdra i roztoky najdete v naší nabídce. Roztoky najdete zde a můžete si vybrat z různých značek, různých velikostí balení i výhodných balíčků několika lahví. Pouzdra pak najdete {{getCateoryLin­k:27,zde}} a můžete si vybrat z různých motivů. Pokud budete chtít s čímkoli poradit, napište nám. Přejeme hezký den.

Vratislav

Dobrý den, chci se zeptat chci použít nové pouzdro na kontaktní čočky a nevím co s ním mám udělat před použitím abych mohl ty čočky do nich dát ?

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Před použitím pouzdro vypláchněte malým množstvím roztoku a následně pouzdro naplňte čerstvou dávkou. Pak můžete vložit kontaktní čočky. Pokud se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Přejeme hezký den.

Eva

Mohu pouzdro na čočky vymýt převařenou vodou a poté vytřít pap. ubrouskem? Děkuji za odpověď Eva

Zákaznický servis

Dobrý den, pouzdro na kont.čočky v žádném případě nevymývejte převařenou vodou. Pokud je nutné pouzdro vyčistit, použijte prosím roztok na kont.čočky a nechte otevřené oschnout. Výměnu pouzdra doporučujeme nejpozději po 3 měsících od prvního použití.