Praktické rady nejen pro alergiky

Praktické rady nejen pro alergiky

Alergické reakce se projevují různými způsoby. V každém případě nejde o nic příjemného. Jedním z projevů alergie jsou podrážděné oči. A to je oblast, na kterou se zaměříme. Při alergii oči svědí, slzí a mnohdy projevy doplňuje i otok očních víček. Může se však vyskytnout i přehnaná reakce oka na daný alergen, která vyústí až k alergickému zánětu spojivek čili alergickou konjunktivitidou.
V případě alergie je důležité, uvědomit si, že jde o reakci imunitního systému na alergen – neškodnou látku bílkovinné povahy, která nás obklopuje v každodenním životě např.:
pyl
plísně
roztoči
zvířata
potraviny…

Alergická reakce pak probíhá v závislosti na vstupu alergenu do těla a lze ji rozdělit na:
  • lokální (alergická rýma, konjunktivitida atp.)
  • systémovou (anafylaktický šok, Quinckeho edém)

Léčba

Profilaxe – vyvinout maximální úsilí a vyhnout se alergenu
Farmaka – využití farmakologických látek dokáže např. blokovat receptory (antihistaminika)
Hyposenzibilizace – postupná a účinná aplikace alergenu s navyšujícími se dávkami

V souvislosti s alergiemi se můžete setkat i s termínem DTH neboli přecitlivělostí oddáleného typu, která spadá pod buněčnou imunopatologickou reakci, kam spadá i reakce na cizí těleso. Jednoduše by se dalo říct, že mluvíme o tom, jak tělo reaguje na jiné materiály a řeší se to nejčastěji v souvislosti s:
kontaktními čočkami
kloubními náhradami
šicím materiálem
cévními náhradami
dialyzačními membránami atp. …

Jak zklidnit oči podrážděné alergií?

V tomto směru jsou oční kapky nepostradatelným pomocníkem. Některé oční kapky svým složením dokonce dokážou projevy alergie významně mírnit a v lékárnách jsou k dostání i oční kapky s antihistaminiky.

Jak zmírnit zánět spojivek způsobený alergenem?

  • Kontaktní čočky vyměňte raději za dioptrické brýle.
  • Pokud je to možné, vyhněte se místům, kde se alergen vyskytuje. Pakliže vás trápí alergie na pyl, omezte přes den pohyb venku. Venku pobývejte ve večerních hodinách, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejnižší.
  • Nesahejte si na oči, a zvláště se vyvarujte mnutí. Pyl se tak dostává do očí a zánět se tak zhoršuje.
  • Během kritického období, kdy se daný pyl v ovzduší nachází (viz pylový kalendář), zvyšte osobní hygienu. Po příchodu domů se osprchujte a umyjte si i vlasy, abyste ze sebe smyly všechny pylové částečky.
  • Pakliže jsou oči již velmi podrážděné, chraňte je tmavými slunečními brýlemi.
  • Při otoku očních víček nebo při podrážděných očích pomáhají studené obklady.

Závěrem můžeme ještě říci, že při sezónní alergii lze správnou hygienou očí projevy alergie výrazně mírnit. Pokud se nechcete vzdát kontaktních čoček, je dobré v kritickém období vyměnit vícedenní čočky za jednodenní, protože vícedenní čočky mohou při alergické reakci představovat vyšší riziko zanesení alergenů či potenciálních zánětů. Zatímco jednodenní čočky poskytují čisté a hygienické prostředí pro oči během celého období sezónní alergie, protože si berete každý den nové, čisté a sterilní čočky, což minimalizuje kontakt alergenů s očima.


Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?