Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka

Je to stav, kdy oko trpí poruchou slzného filmu . Povrch oka je tak nedostatečně vlhký, a to způsobuje velmi nepříjemné pocity jako je pálení, řezání, tlak či pocit cizího tělesa v oku atp. Kromě nepříjemných pocitů se syndrom suchého oka projevuje zarudnutím očí z překrvení spojivek, sekrecí očí nebo překvapivě i zvýšenou slzivostí, která však nepřináší úlevu.

Slzný film

Slzný film je souvislá vrstva, která chrání oko před vysycháním a současně chrání oko před choroboplodnými zárodky. Slzný film se skládá ze tří vrstev:
1. vrstva pokrývá přední oční epitel. Jde o mukózní (slizovitou) vrstvu, která je tvořena glykoproteiny. Tato vrstva vzniká sekrecí buněk spojivky a umožňuje hladké rozprostření vodní složky (z druhé vrstvy) po celém povrchu oka.
2. vrstva pokrývá mukózní vrstvu a tvoří 90 % slzného filmu. Tato vrstva zajišťuje zvlhčující funkci oka. Vzniká sekrecí slzné a přídatné slzné žlázy. Obsahuje látky, které vyživují povrchovou vrstvu rohovky a současně obsahuje látky, které zamezují růstu bakterií a rovněž způsobují jejich rozklad.
3. vrstva je nejtenčí. Jde o zevní lipidovou vrstvu, která eliminuje odpařování slzného filmu.

Funkce slzného filmu

  • Jemné složení s hladká textura slzného filmu vytváří dokonalé optické podmínky pro vznik ostrého obrazu na sítnici.
  • Ochrana oka před mikroorganizmy, vnějšími vlivy i odvod depozit či cizích těles z povrchu oka.
  • Udržuje oko vlhké a tím umožňuje hladký pohyb víček (klouzavost) po jeho povrchu.
  • Vyživuje rohovkový epitel živinami a okysličuje ho.

Pokud vás postihne syndrom suchého oka, je zásadní určit místo vzniku poruchy. Cílená léčba je rychlejší a předvším efektivnější . Míst, kde může syndrom suchého oka vzniknout je více.

Nejčastější projevy však jsou:
1) Porucha mucinové vrstvy je již o něco horší stav. Viskózní vrstva slzného filmu, která pokrývá rohovkový epitel, může být narušena nedostatkem vitamínu A, nebo při chemickém či fyzikálním poškození buněk, které stojí za tvorbou této slizovité vrstvy. Nestabilita slzného filmu a nedostatek vitamínu A se pak projevuje Bitotovými skrvrnami (perleťové skvrny trojúhelníkového tvaru z keratinizovaného epitelu na spojivkách).
2) Porucha vodní složky slzného filmu, je nejčastější příčinou. Projevuje se sníženou sekrecí slzných žláz, která může být způsobena věkem, užíváním léků (antihistaminika, diuretika, antidepresiva…) nebo onemocněním slzných žláz.
3) Porucha tukové vrstvy je projevem nefunkčnosti meibomských žlázek a objevuje se u zánětů očních víček (Blefaritidy).
4) Anomálie očních víček, které způsobují, že víčka nepracují správně (např. spodní víčko vůbec nepřiléhá k oku).

Faktory, které syndrom suchého oka zhoršují

Pokud bychom chtěli všechny faktory zaškatulkovat, můžeme říct jen, že jde o negativní vlivy okolního prostředí, ale abyste si udělali jasnou představu, uvedeme přesné příklady:


  • Znečištěné ovzduší (prach, kouř, pyly, smog)
  • Proudící vzduch (klimatizace, vítr, průvan, suchý vzduch z topení)
  • Výpary (chemikálie, čistící přípravky, chlorovaná voda z bazénu)
  • Mechanické namáhání (nošení kontaktních čoček)
  • Operace očí (přerušení nervových zakončení, které signalizují suchost očí)
  • Nevhodné světlo (zářivky, počítačové monitory, televize)
  • Digitální únava zraku (při dlouhodobé soustředěné práci nebo hraní na počítači dochází tak ke snížení frekvence mrkání – oko tak není dostatečně zvlhčováno a osychá)

Jak je možné syndrom suchého oka léčit?

Léčba se vždy odvíjí od závažnosti stavu. Syndrom suchého oka může mít mírnou, střední až těžkou formu a jak jsme již uvedli výše, je zásadní lokalizovat místo vzniku poruchy .
Při prvních náznacích diskomfortu můžete sáhnout po běžně dostupných očních kapkách, pokud však nepříjemné stavy neodeznívají, obraťte se na pomoc odborníka . Cílenou léčbou může mít vaše trápení rapidně kratší trvání. A to chcete!


Lehčí formy suchého oka se léčí běžně dostupnými očními kapkami, které jsou často označovány jako „umělé slzy“.


Střední formy suchého oka se léčí kromě očních kapek i přes noc, a to použitím očních gelů či mastí, které regenerují slzný film v době spánku.


Těžké formy suchého oka se léčí gelovými očními kapkami, očními mastmi, lubrikačními gely, terapeutickými kontaktními čočkami, chirurgickými korekturami atp. Není výjimkou, že je nutné stav oka léčit přípravky na lékařský předpis.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?