Vady zraku

Nosíte kontaktní čočky nebo dioptrické brýle? Pak s největší pravděpodobností už víte, jaká oční vada vás trápí. Jaké jsou ale další oční vady? Co vlastně způsobuje rozostřené vidění, a jaký je pohled na svět očima s danou vadou zraku? Pojďte se dozvědět co je to krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie a jaké kontaktní čočky se používají pro jejich korekci.

Krátkozrakost – myopie

Lidé s touto vadou vidí ostře předměty, které jsou v blízké vzdálenosti – jejich zrak je krátký. Naopak předměty, které jsou ve větší vzdálenosti, není oko schopné vidět ostře. Neostré vidění na dálku je způsobeno tím, že světlo dopadající do oka se sbíhá už před sítnicí oka a na sítnici se nepromítá ostrý obraz. Krátkozrakost je v drtivém počtu případů zapříčiněna příliš dlouhým okem.
Pro korekci myopie se používají kontaktní čočky se sférickou dioptrií. Téměř vždy korigují zrak minusové dioptrie, ale samozřejmě existují výjimky. Krátkozrakost – myopie Jak vidí krátkozraký člověk – plameňáci jsou vidět jasně a zřetelně, ale vzdálená hora již nemá ostré obrysy.

Dalekozrakost – hypermetropie

Dalekozrací lidé vidí ostře předměty a osoby, které jsou od nich ve větší vzdálenosti. Protože je jejich zrak dlouhý, vidí špatně na blízko. Problém tedy dělá především čtení, zaostření zraku na předměty při manuální práci a tak podobně. Nedokonalost vidění na blízko má za vinu krátké oko, které způsobí, že světlo dopadající do oka se sbíhá až za sítnicí.
Aby bylo vidění ostré i do dálky, je nutné použít korekční pomůcky se sférickou dioptrií. Pro korekci vidění do blízka se používají dioptrie se znaménkem plus. Dalekozrakost – hypermetropie Jak vidí dalekozraký člověk – hora v dáli má ostrý tvar a jasné rysy, ale plameňáci v blízké vzdálenosti jsou rozmazaní.

Astigmatismus

Při astigmatismu není člověk schopen zaostřit předměty v blízké, střední ani daleké vzdálenosti. Obraz je rozostřen jako celek. Mohou za to nerovnosti na oku, konkrétně nepravidelně tvarovaná rohovka, kvůli které dopadá na sítnici světlo nepravidelně. Lidé trpící astigmatismem popisují vidění jako pohled do zvlněného zrcadla. Nekorigovaný astigmatismus může zapříčinit bolesti hlavy a závratě. Ve většině případů je astigmatismus spojen s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Pro korekci této oční vady slouží torické (astigmatické) kontaktní čočky, u kterých se zadává sférická dioptrie, cylindrická dioptrie a osa. Astigmatismus Jak vidí člověk s astigmatismem – celý viděný obraz je rozmazaný. Není možné zaostřit horu ani plameňáky.

Presbyopie – stařecká vetchozrakost

Jak už napovídá nelichotivý název „stařecká vetchozrakost“, tato oční vada souvisí především s věkem. Presbyopii má skutečně na svědomí stárnutí. Kolem 40. roku věku ztrácí čočka svou elasticitu a s ní i schopnost akomodace. To znamená, že už se nedokáže správně roztáhnout a smrštit dle skutečné potřeby. Kvůli presbyopii nastanou problémy se čtením a se zaostřením na blízkou vzdálenost. Velice často je presbyopie spojena s krátkozrakostí či dalekozrakostí. Při vyšetření zraku jsou tedy naměřeny dioptrie do blízka i do dálky.
Pro korekci presbyopie se používají multifokální kontaktní čočky, které kombinují několik optických zón tak, aby bylo zajištěno ostré vidění na blízkou, střední i dalekou vzdálenost. U čoček se zadává dioptrie a adice. Jak vidí člověk s presbyopií – pokud jde jen o čistou presbyopii, neuvidí předměty v blízké vzdálenosti. Neužije si tedy detail plameňáka, který se přišel podívat blíž než ostatní.

Nepodceňujete ani nepatrné příznaky a projevy oční vady. Svého očního specialistu navštěvujte nejlépe pravidelně, i když máte pocit, že vás nic netrápí.

Komentáře

Přidat komentář