Vzdálená budoucnost čoček

Perfektní vidění by mohlo být obnoveno pomůckami, se kterými budete vypadat jako kyborg. Technologický průmysl volá po rozšíření reality. Rozvinuté technologie se začínají objevovat ve smart telefonech a hračkách a nadšenci touží po brýlích, které by rozšířily jejich každodenní vnímání. Kde se tohle zastaví? Vědci, oční lékaři, profesoři a studenti Washingtonské Univerzity vyvíjejí kontaktní čočky se zabudovanou LED diodou, napájené bezdrátově radiovými frekvenčními vlnami.

Kontaktní čočky monitorující životní funkce člověka

kontaktní čočka - čip

Pravděpodobnější verzí pro užití kontaktní čoček je informační databáze, kdy by se při zaznamenání protijdoucí osoby nebo objektu objevovaly příslušné popisky. Významné by také mohlo být, kdyby kontaktní čočka dokázala monitorovat životní funkce jako tělesnou teplotu a hladinu cukru v krvi.

Proč zrovna kontaktní čočky? Povrch oka obsahuje informace o těle, které jsou dostačující pro celkový základní zdravotní dohled. Na tomto projektu pracuje Babak Parviz z Washingtonské univerzity. Oči jsou malé dveře do našeho těla," řekl.

Přístroje se stávají mocnější a technologický průmysl vidí trvalý tok příjmů ve zdravotnictví. Pár příkladů: mobilní telefon s mikroskopem schopný odhalit malárii, chirurgové zdokonalující na Nintedu Wiimote a iPhonu aplikace, které sleduje hladinu cukru v krvi u diabetika.

Oko je okno nejen do duše člověka

"Kontaktní čočky s rozšířenými funkcemi by mohly posunout sledování životních funkcí mnohem dál," řekl Parviz, "protože povrchem oka můžeme získat rozbory krve, včetně cholesterolu, sodíku, draslíku a hladiny cukru." A to je jenom začátek. V minulosti jsme příliš nevěděli o tom, že je možné objevit tolik informaci o člověku pouze skrze oko. Tento osobní monitoring by mohl jednoho dne koordinovat nové hranice jak v sociálních sítích tak realitu jako takovou.

Nové funkce kontaktních čoček

Parviz a jeho kolegové pracují na víceúčelové kontaktní čočce od roku 2004. Integrované miniaturní antény, kontrolní okruhy, LED diody a radiové čipy v kontaktní čočce užívající optoelektronické komponenty. Doufají, že tyto komponenty budou eventuelně obsahovat stovky LED diod k zobrazení obrazu před okem. Přemýšlející slova, postupy a dokonce fotografie, které budete vidět před sebou. Nezní to senzačně? Budoucnost je v tomto ohledu velká výzva. Bude trvat ještě mnoho let, než nám kontaktní čočky takové funkce v praxi opravdu nabídnou.

Laboratorní testování

První a nejdůležitější je bezpečnost týkající se zařízení, které vložíme do oka. Zajistit bezpečnost nošení takové kontaktní čočky je prioritou. Výzkumná skupina testuje prototypy na živých králících, kteří mají kontaktní čočku aplikovanou po dobu 20 minut. Dosud tyto experimenty nevykázaly žádné negativní vedlejší účinky. Tyto kontaktní čočky budou muset urazit ještě dlouhou cestu, než se dostanou do prodeje.

Kyborg s kontaktní čočkou

"Do kontaktních čoček bude obtížné vtěsnat obsáhlou výpočetní techniku i přes dnešní nejmodernější technologie," dodal Parviz. Je zde mnoho pokročilých senzorů, které budou ovlivňované šířkou kontaktní čočky, nejobtížnější opravdu bude vše do čočky vtěsnat. Právě proto se Parviz s jeho kolegy musí pokusit vytvořit vlastní komponenty. A pokud se jednoho dne kontaktní čočky vyvinou z osobního domácího hlídače zdraví do kontaktní čočky, která dokáže analyzovat okolí, na které se díváme, (viz. film Terminátor) bude to zajímavější, než kdyby se tyto objevy vkládaly do mobilního telefonu. Také Google spolupracuje na těchto výzkumech a jeho telefony Smart-Android budou nabízet aplikaci rozšířené skutečnosti, kdy zaměříte mobilním telefon na objekt a dozvíte se veškeré informace o něm.

Budoucnost kontaktních čoček

Van der Klein řekl: “Mnohoúčelové kontaktní čočky mohou být běžnými výrobky budoucnosti. Představa audio vln, které jdou z náušnic, nebo vibrační tenisky ukazující, kde se nacházejí naši přátelé, nezní už tak šíleně. Potřebujeme nechat otevřené oči novým možnostem. Mnohoúčelové kontaktní čočky jsou jejich nedílnou součástí."

Zveřejněno 30.7.2010

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?