Kontaktní čočky s LED displejem

Vědci z Washingtonské univerzity vytvořili první kontaktní čočku se zabudovaným LED displejem. Prozatím je tato čočka schopna zobrazit jen jeden pixel informací. Do budoucna však vědci plánují, že si pomocí takovéto kontaktní čočky její uživatelé budou moci zobrazit a přečíst například e-mail. Jedná se v podstatě o jakousi obdobu „Google Glass“ v kontaktní čočce. Mohlo by se zdát, že aplikovat displej do materiálu kontaktní čočky není až tak těžké, avšak praktické zhotovení drobných, vzájemně propojených elektronických částí a jejich následné vložení do miniaturního polymer disku je velmi obtížný úkol.

3D tiskárny pracující s nanotechnologií

Výroba kontaktní čočky s LED displejem byla umožněna díky nanotechnologii speciální 3D tiskárny, která je schopna vytvořit miniaturní diodu o velikosti nanočástice. Tiskárna pak vytváří jednotlivé vrstvy interaktivních materiálů, z nichž každý má svou funkci. Tyto vrstvy jsou posléze slepeny pomocí speciálního lepidla citlivého na UV záření.

Jak LED čočky fungují?

Nanočástice specifické substance, které mají unikátní elektronické vlastnosti, jsou vloženy mezi dvě vrstvy – vrstvu přijímající elektrony a vrstvu předávající elektrony. Díky těmto vrstvám dochází k pohybu elektronů, které procházejí skrz vrstvu nanočástic. Nanočástice vyzařují světlo – tvořené fotony specifických vlnových délek a barev. Díky tomu vzniká přesné zobrazení barev. Barvy následně vytvářejí výsledný obraz, který nositel čočky může sledovat na jejím LED displeji.

Co dodává displeji čoček energii?

Celý proces vytváření obrazu je však velmi problematický, jelikož vyžaduje velké množství energie. Ta je kontaktní čočce poskytována prostřednictvím zabudované bezdrátové antény. Aby byla energie uchována, je navíc čočka vybavena ještě integrovaným obvodem o rozměru jedné tisíciny lidského vlasu. Získaná energie je poté předána mikročipu, který obsahuje jedinou modrou nanodiodu.

Budoucnost kontaktních čoček s LED displejem

Velkovýrobě takovýchto LED kontaktních čoček brání především vysoké výrobní náklady. 3D tiskárna, která je schopna vyrobit kontaktní čočku s LED displejem pomocí nanotechnologie, stojí kolem 20 000 dolarů. Výzkum, který umožnil výrobu LED kontaktní čočky, uveřejněný ve vědeckém časopise Journal of Micromechanics and Microengineering má velký význam na poli technologického pokroku. Displej kontaktních čoček a malá a flexibilní nanodioda mohou pomoci vylepšit mnoho elektronických zařízení a být aplikovány do tzv. „chytrých brýlí“, které jsou obdobou výše zmiňované kontaktní čočky.

Zveřejněno 20.5.2011

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?