Pečujte o zdraví svých očí

Pečujte o zdraví svých očí

Začátek je na talíři

Pokud chcete podpořit zdraví a vitalitu očí, stačí jíst ty správné potraviny. Ne nadarmo se říká, že mrkev je dobrá pro oči. Některé potraviny jsou pro zdraví očí skutečně výborné a jde zvláště o potraviny bohaté na vitamín A, C a E. Dále pak potraviny bohaté na Omega-3 mastné kyseliny nebo antioxidanty lutein či zeaxantin. Pokud chcete podpořit zdraví očí, zařaďte do jídelníčku potraviny, které jsou přirozenými zdroji těchto látek.

  • Vitamín A – játra (hovězí i vepřová), vejce, mrkev, špenát, meruňky
  • Vitamín C – černý rybíz, kiwi, citrusy, papája, jahody, papriky, košťálová zelenina
  • Vitamín E – pšeničné klíčky, lískové ořechy, mandle, máslo, mléko, sója
  • Omega-3 mastné kyseliny – losos, vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka, vejce
  • Lutein – lichořeřišnice, brokolice, růžičková kapusta, vaječný žloutek, měsíček lékařský
  • Zeaxantin – kustovnice čínská, švestka, borůvky, pistácie, špenát

Správná korekce

Pakliže už řešíte nějakou oční vadu, jsou důležité pravidelné kontroly. Stanovením správné korekce nezatěžujete oči. Chybná korekce je mnohdy příčinou progresu oční vady, což není žádoucí. Proto prosím vždy respektujte rady očního specialisty a v případě, že není korekce dostatečná ho kontaktujte.

Zdravotní problém

I v tomto případě platí, že v první řadě by měly první kroky vést ke specialistovi.
V souvislosti s nošením kontaktních čoček se velmi často řeší stabilita slzného filmu, který je při nošením kontaktních čoček prakticky denně namáhán. Nevíce je zatěžovaná lipidová vrstva, která chrání vodní složku slzného filmu před odpařováním. Pokud je lipidová vrstva narušena, slzný film je destabilizován a nositele čoček trápí suchost očí. Pokud se stav neřeší, může vyústit až do chronického stádia syndromu suchého oka, který není vůbec příjemný.
Dále se i přes veškeré hygienické návyky může do oka zanést infekce či zánět. V takovém případě je nutné stav neprodleně řešit. V případě, že nosíte kontaktní čočky se obecně doporučuje přestat je během léčby nosit, protože čočky mohou průběh infekce či zánětu zbytečně prodlužovat nebo dokonce zhoršit. Zdravotní stav pak, dle závažnosti, konzultujte s lékařem či lékárníkem. Jakmile budou oči opět zdravé, může v nošení kontaktních čoček pokračovat.
Po jakémkoli zánětu (zánět spojivek virového či bakteriálního původu, alergický zánět spojivek, ječné zrno atp.) se obecně doporučuje chvíli nosit jednodenní kontaktní čočky, které jsou z hlediska hygieny nejlepší. Pakliže se chcete okamžitě vrátit k vícedenním čočkám, měly by se po léčbě vzít nové čočky, nové pouzdro a v ideálním případě i nový roztok.

Kosmetika

Péče o obličej je samozřejmostí. Ovšem oči a oční okolí patří mezi nejcitlivější partie, a tak by veškerá kosmetika měla být šetrná a hlavně nezávadná. Proto je důležité nepoužívat prošlé produkty, které by mohly způsobit nežádoucí problém.
Zejména dekorativní kosmetiku je nutné pravidelně obměňovat a před spaním ji z obličeje a očních partií důkladně odstranit vhodnými odličovacími přípravky.

UV ochrana

Jestliže chcete oči a oční okolí udržovat zdravé a vitální, je důležité tyto partie chránit před UV paprsky, jejichž přirozeným zdrojem je slunce. Jde o elektromagnetické záření o vlnové délce 100 – 400 nm, které pouhým okem není vidět. O to více bychom měli být obezřetní.
Jemnou pokožku obličeje a kolem očí chraňte krémem s odpovídajícím UV faktorem. Oči pak ochráníte vhodnými slunečními brýlemi s kvalitním UV filtrem.

Mohlo by vás zajímat:
Syndrom suchého oka
Praktické rady nejen pro alergiky
Polarizační brýle

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?