Pečujte o zdraví svých očí


Pečujte o zdraví svých očí

Jak důležité jsou pro nás oči? Ze všech smyslových orgánů jsou tím nejdůležitějším – jejich prostřednictvím vnímáme asi 80 % všech informací. Proto bychom měli očím věnovat opravdu tu nelepší možnou péči. Chránit je, hýčkat, prostě udržovat je zdravé… Ale jak na to?

Oční vyšetření a správná korekce

Krokem číslo jedna je zjistit, jak na tom naše oči jsou a následně přizpůsobit péči o ně jejich zdravotnímu stavu. Trápí nás oční vada, choroba nebo zánět? Potřebujeme dioptrickou korekci? Jsou pro nás lepší brýle nebo kontaktní čočky? Tyto informace nám sdělí oční specialista, který dokáže pomocí řady vyšetření určit ostrost vidění a odhalit oční vady. V případě, že lékař diagnostikuje oční vadu, je nutné dodržet předepsané dioptrie. Nesprávná korekce může způsobit mlhavé a neostré vidění, bolesti hlavy a závratě. Také se může stát, že kolem pozorovaných předmětů uvidíme duhové lemy a obraz bude pokřivený či zdvojený.

Šetrné a správné užívání

Oční specialista doporučuje klientovi konkrétní čočky s ohledem na výsledky vyšetření, vhodný materiál a všechny jeho potřeby a požadavky. Nošení čoček je velice individuální záležitostí, a právě proto bychom se měli těchto doporučení držet. Pokud se rozhodneme pro nošení kontaktních čoček, musíme počítat také s obětováním určitého času péči o čočky. Měsíční a čtrnáctidenní kontaktní čočky je nutné důkladně čistit a ukládat je do roztoků. Nejzdravější a také časově nejméně náročnou variantou jsou jednodenní kontaktní čočky, které po dni nošení prostě vyhodíme. Další den začínáme s novými a dokonale čistými čočkami. Oči tak nedráždíme špatně vyčištěnou čočkou.

Myslete na to, co jíte

I oči potřebují ke svému správnému fungování určité látky a vitamíny. Do jídelníčku bychom tedy měli zařadit potraviny bohaté především na vitaminy A, C a E (mrkev, jablka, hrušky, citron, banány, červená řepa), na látky lutein a zeaxantin kvůli antioxidantům (špenát, kapusta, brokolice), omega 3 mastné kyseliny (ryby, tofu, mandle, vlašské ořechy) a také potraviny obsahující měď a zinek (maso, vejce, mořské plody).

Důležitá hydratace

Oko je přirozeně chráněno a zvlhčováno slzným filmem. Při nošení čoček se ale tato ochranná vrstva rychleji odpařuje a oko může vysychat. My pak cítíme podráždění, oči jsou zarudlé a nošení čoček je nepohodlné. Je proto třeba, i jako prevenci, používat oční kapky či spreje, které hydrataci očí napomůžou a doplní. Vzhledem k citlivosti očí je nejvhodnější používat přípravky obsahující pro oko přirozené látky. Nejlepší volbou jsou produkty obsahující hyaluronát sodný.

Líčení

Pří nanášení make-upu je nutné dbát na to, aby se částečky líčidel nedostaly do oka, nepodráždily ho a neznečistily čočku. Kontaktní čočky je nutné nasadit vždy před líčením a vyjímat před odličováním. Samozřejmostí by také mělo být zvolení co nejšetrnější kosmetiky a odličovacích prostředků. Kdyby přece jen nastala situace, že naše oči budou vlivem líčení podrážděny, měli bychom se několik dnů obejít bez make-upu. Pokud by potíže neodezněly, určitě bychom měli navštívit očního lékaře či kontaktologa.

Komentáře

Pages comments: Reply to # - Zrušit