Kontaktní čočky pro diabetiky

Google pracuje na chytrých kontaktních čočkách. Nejsou pro geeky, pomáhat mají diabetikům

Nový projekt tajných laboratoří Google X se odhalil světu. Po chytrých brýlích přicházejí chytré čočky, které mají úplně jiný účel. Neslouží jako doplněk telefonu, ale jako zdravotnické zařízení, které průběžně sleduje stav glukózy v krvi.

Chytrá kontaktní čočka z laboratoří Google X

Krátce po setkání manažerů Googlu s americkou komisí pro kontrolu potravin a léčiv FDA firma představila další ze "snílkovských" projektů laboratoří Google X, které vede Sergej Brin. Po systému Loon pro šíření internetového pokrytí s pomocí balonů je na řadě zdravotnictví.

Projekt chytrých kontaktních čoček hledá způsob, jak zajistit konzistentní a nepřetržité sledování úrovně glukózy v tělech diabetiků, pro které jsou výkyvy těchto hodnot smrtelně nebezpečné. Pomoci mají miniaturní čipy v kontaktních čočkách.

Google po konzultaci s FDA představil projekt, který místo úrovně glukózy v krvi měří úroveň glukózy v slzách. Celý měřicí systém tvoří několik miniaturních senzorů o velkosti třpytek a bezdrátová anténa tenčí než lidský vlas vložená mezi dvě vrstvy materiálu, který se používá pro výrobu běžných kontaktních čoček.

Google testuje prototypy schopné provádět měření jednou za sekundu místo tradiční kontroly jednou za několik hodin. Proti odebírání vzorků krve píchnutím do prstu jde o neinvazivní metodu. Google experimentuje i se zabudováním malých LED, které by rozsvícením upozornily svého nositele na výrazné a potenciálně rizikové poklesy nebo nárůsty sledovaných hodnot.

Projekt už za sebou má několik klinických studií, ale podle zakladatelů projektu Briana Otise a Babaka Parvize je ještě daleko od uvedení do praxe. Google proto hledá partnery, kteří mají zkušenost s produkcí podobných produktů a dokážou vyvinout aplikace, které data ze senzorů v chytrých kontaktních čočkách zpřístupní diabetikům i jejich lékařům.

Kontaktní čočky mohou jednou nabízet i podobné funkce jako Google Glass, tedy zobrazování kontextuálních informací formou rozšířené reality přímo před oko. To je projekt, na kterém Babak Parviz pracoval už v rámci své akademické kariéry na Washingtonské univerzitě - stejně jako Brian Otis, který se specializuje na čipy s nízkou spotřebou a bionické bezdrátové senzory.

Oba projekty spojuje využití miniaturních antén pro bezdrátový přenos dat a celková miniaturizace elektronických prvků chytré čočky.

Ví se, že Babak Parviz na podobném projektu již před několika lety spolupracoval s výzkumníky Microsoftu.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?